Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Tjenesteydelser - 161175-2023
Danmark-København: Rengøring af kontorer, skoler og kontorudstyr
2023/S 055-161175
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter
Resultat af udbudsproceduren
Tjenesteydelser
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Annullering af prækvalifikation på rengøring hos IT-Universitetet i København 2023
II.1.2)Hoved-CPV-kode
90919000 Rengøring af kontorer, skoler og kontorudstyr
II.1.4)Kort beskrivelse:
Udbuddet annulleres med henblik på snarligt genudbud
IT-Universitetet i København udbyder hermed rengøring i universitetets lokaler. Opgaven er rengøring af ca. 26.000 m2 rengøringsareal fordelt på 2 bygninger, hvor af ca. 2.000 m2 ikke er udlejet ved kontraktstart, hvorfor dette er en option. Lokalerne anvendes primært til undervisning, administration samt fælleslokaler.
Udover rengøringsydelsen vil der være en række serviceydelser.
IT-Universitetet er en moderne bygning med meget glas og rustikke overflader. Rengøringen skal foregå i tidsrummet 03.00 til 11.00 på hverdage. Der er soignering af toiletter om eftermiddagen. Herudover er der 30 dage om året hvor der skal gøres rent efter fest lørdag morgen 02.30 til 08.00.
Lokalerne har en høj anvendelsesgrad. Opgaven fordrer en høj grad af fleksibilitet i opgaveløsningen.
Rengøringen udføres som programmeret rengøring.
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
90919300 Rengøring af skoler
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Ansøgere skal udfylde ESPD gennem Mercell. De relevante punkter der skal besvares vil fremkomme automatisk.
Såfremt ansøger vil søge støtte gennem anden virksomhed skal der udarbejdes ESPD på begge virksomheder. Ved konsortiedannelse skal der udarbejdes ESPD på hver konsortiedeltager.
Bemærk at ved første spørgsmål i ESPD som lyder: Den økonomiske aktør erklærer, at: denne opfylder de objektive og ikkediskriminerende kriterier eller regler, der skal anvendes for at begrænse antallet af ansøgere på følgende måde: Skal svaret være "Ja". Det efterfølgende spørgsmål om hvordan man lever op til det, besvares med "Der henvises til de afgivne svar i ESPD" eller tilsvarende.
M2konsulenten forestår udbuddet for Universitetet.