Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Tjenesteydelser - 162595-2023
Danmark-København: Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
2023/S 055-162595
Udbudsbekendtgørelse
Tjenesteydelser
Retsgrundlag:
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Udbud af rammeaftale om total- og bygherrerådgivning
II.1.2)Hoved-CPV-kode
71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
II.1.4)Kort beskrivelse:
fsb udbyder en rammeaftale, der vil blive tildelt fem leverandører (dvs. fem parallelle rammeaftaler), på total- og bygherrerådgivning med henblik på en eller flere af følgende:
1. udarbejdelse af konkurrenceforslag,
2. udarbejdelse af dispositionsforslag eller projektforslag, som grundlag for udbud i totalentreprise samt udarbejdelse af skema A og støttetilsagn.
3. Efter aftale kan totalentreprisen desuden udbydes på det vilkår, at totalrådgiver overgår til totalentreprenøren. I modsat fald vil rådgiver typisk forblive hos fsb som bygherrerådgiver.
Tildeling af den konkrete sag vil ske ved et miniudbud med relativt korte frister.
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 400 000 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
71530000 Rådgivning i forbindelse med byggeri
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
fsb udbyder en rammeaftale, der vil blive tildelt fem leverandører (dvs. fem parallelle rammeaftaler), på total- og bygherrerådgivning med henblik på
2. efterfølgende udarbejdelse af dispositionsforslag eller projektforslag, som grundlag for udbud i totalentreprise samt udarbejdelse af skema A og støttetilsagn.
fsb deltager jævnligt i konkurrencer om køb af grunde, der udbydes til salg af kommuner, offentlige selskaber, private udviklere eller andre med henblik på opførelse af almene familie-, ungdoms-, ældre- eller plejeboliger.
fsb udarbejder konkurrenceforslag i samarbejde med et rådgiverteam i overensstemmelse med de konkrete konkurrencevilkår, f.eks. med udarbejdelse af skitseforslag, visualiseringer og diverse beskrivelser.
Hvis fsb erhverver grunden efter vundet konkurrence eller på anden vis, indgår fsb samarbejdet med totalrådgiverteamet og det team af underrådgivere, som totalrådgiver har sammensat til den konkrete sag med henblik på udarbejdelse af dispositionsforslag eller projektforslag, der kan danne grundlag for skema A og udbud i totalentreprise.
Rammeaftalen ønskes sammensat af rådgivere, der har erfaring med udarbejdelse af konkurrenceforslag samt sammensætning af rådgiverteams målrettet den konkrete sag samt projekteringsledelse af alment byggeri.
Det understreges dog, at rammeaftalen også kan anvendes i tilfælde, der ikke starter med en egentlig konkurrence.
Aftalen kan anvendes af fsb og afdelinger under fsb, jf. mere herom i Rammeaftalens og Bilag A’s (Skabelonen) bestemmelser herom.