Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Tjenesteydelser - 162686-2023
Danmark-København: Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
2023/S 055-162686
Udbudsbekendtgørelse
Tjenesteydelser
Retsgrundlag:
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Frederiksborg Slot - Udbud af byggeledelse
Sagsnr.: 9705620
II.1.2)Hoved-CPV-kode
71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
II.1.4)Kort beskrivelse:
Den udbudte opgave indeholder granskning af totalrådgivers udbudsprojekter og udførelse af byggeledelse og AMK (B) for fire kommende projekter på Frederiksborg Slot i Hillerød. De fire projekter er Kongefløjens Sydfacade, Marmorgalleriet, Terrassebygningen og Kirkefløjens gavl og karnap.
Projektmaterialet udføres af totalrådgiver ERIK Arkitekter A/S med Leif Hansen Arkitekter og Jørgen Nielsen Rådgivende Ingeniører A/S som underrådgivere. Projekterne udbydes i fagentrepriser.
For yderligere oplysninger om de fire projekter henvises til udbudsmaterialet
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 5 500 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Slots- og Kulturstyrelsen efterspørger med nærværende udbud en erfaren byggeleder, gransker og AMK (B) til at forestå udførelsen af fire projekter på Frederiksborg Slot. De fire projekter er Kongefløjens Sydfacade, Marmorgalleriet, Terrassebygningen og Kirkefløjens gavl og karnap. Projektmaterialet udføres af totalrådgiver ERIK Arkitekter A/S med Leif Hansen Arkitekter og Jørgen Nielsen Rådgivende Ingeniører A/S som underrådgivere. Projekterne udbydes i fagentrepriser. For yderligere oplysninger om de fire projekter henvises til udbudsmaterialet