Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Tjenesteydelser - 164042-2023
Danmark-Odense: Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
2023/S 055-164042
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter
Resultat af udbudsproceduren
Tjenesteydelser
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
GRØN MOBILITETSPLAN FOR ODENSE KOMMUNE
II.1.2)Hoved-CPV-kode
71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
II.1.4)Kort beskrivelse:
I september 2021 besluttede et stort flertal i Odense Byråd Klimahandleplan 2022, som sætter retning for, hvordan Odense Kommune skal blive klimaneutral i 2030. Klimahandleplan 2022 indeholder en række indsatser og målsætninger, herunder syv indsatser inden for mobilitet, hvor en ny grøn mobilitetsplan er en af dem. Odense Kommune udbyder herved 3 parallelle rammeaftaler, der hver indeholder en forpligtigelse til en parallelopdragsproces at udarbejde et forslag til en grøn mobilitetsplan for Odense Kommune i henhold til
konkurrence programmet. Mobilitetsplanen skal definere de overordnede principper, der skal bruges i mobilitetsplanlægningen i Odense Kommune de næste mange år. Og her af også sætter standarden for vores kommune i fremtiden.
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
71200000 Arkitektvirksomhed samt hermed beslægtet virksomhed
71300000 Ingeniørvirksomhed
71400000 Byplanlægnings- og landskabsarkitektvirksomhed
71600000 Tekniske undersøgelser, analyser og rådgivning
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Odense Kommune udbyder herved 3 parallelle rammeaftaler, der hver indeholder en forpligtigelse til en parallelopdragsproces at udarbejde et forslag til en grøn mobilitetsplan for Odense Kommune i henhold til konkurrence programmet. For detaljeret oplysninger se udbudsmaterialet. Der vil blive indgået rammeaftale med hvert af de tre vindende Rådgiver. De vindende Rådgiver skal herefter indgå i en parallelopdragsproces hvor der skal udarbejdes et forslag til en grøn mobilitetsplan for Odense Kommune og modtager et fast honorar på 500.000 kr. ekskl. Moms herfor.