Tjenesteydelser - 16506-2017
Danmark-København: Vedligeholdelse af jernbanespor
2017/S 011-016506
Udbudsbekendtgørelse – forsyningsvirksomhed
Tjenesteydelser
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/25/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Sporjustering.
II.1.2)Hoved-CPV-kode
50225000 Vedligeholdelse af jernbanespor
II.1.4)Kort beskrivelse:
Ordregiver udbyder hermed sporjustering på Storebælts jernbane og Øresundsbanen.
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 16 000 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Entreprisen omfatter udførelse af sporjustering på Storebælts jernbane og Øresundsbanen.
Entreprisens mængder fremgår af TBL tilbudslisten.
A/S Storebælt og A/S Øresund har overdraget drift og vedligehold af Storebæltsforbindelsens vejdel og jernbanedel til Sund og Bælt Holding A/S, herunder bemyndiget dette selskab til at indgå og administrere alle rådgivnings-, leverance- og entrepriseaftaler.
Den 1.3.2006 blev ansvaret for Storebæltsforbindelsens jernbanes drift og vedligehold samt reinvesteringer overtaget, og den 1.9.2013 blev ansvaret for Øresundsbanens drift og vedligehold samt reinvesteringer overdraget.
Storebæltsforbindelsen består af følgende elementer:
— Østbroen, 6,8 km 4-sporet motorvej
— Vestbroen, 6,6 km 4-sporet motorvej og 2-sporet jernbane
— Østtunnelen, 8 km 2 sporet jernbanetunnel
— Landanlæg Halsskov, Sprogø og Knudshoved
— Stationer i Korsør og Nyborg inkl. sikringsteknisk station på Sprogø
— Betalingsanlæg, Administrationscenter (AC) og Materielgård ved Halsskov.
Anlægget omfatter i alt 25,6 km jernbaneanlæg på banestrækning 14 fra km 106,84 ved Svenstrup i Korsør til km 132,396 ved Frisengårdsvej i Nyborg. Storebæltsforbindelsen omfatter endvidere enkelte anlægselementer uden for disse ejerskabsgrænser.
Øresundsbanen består af følgende elementer:
Øresundsmotorvejen 8,6 km firsporet motorvej over Amager til den kunstige halvø ved Amagers kystlinje, hvor den tilsluttes tunnelen under Øresund.
Jernbaneanlægget omfatter i alt 17,5 km dobbeltsporet jernbane på banestrækning 50 fra København til Kastrup (fra km 0.523 til km 12.854) og godsbanen fra Vigerslev til Kalvebod (fra km 0.583 til km 4.074).