Denne bekendtgørelse er kun vejledende
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.2)Hoved-CPV-kode90600000 Virksomhed i forbindelse med rydning og hygiejne i by- og landområder og lignende tjenester
II.1.4)Kort beskrivelse:
Vejdirektoratet annullerede den 3. marts 2022 udbud af vintertjeneste med henblik på at gennemføre visse ændringer og tilpasninger af udbudsmaterialet. Vejdirektoratet påtænker at gennemføre et snarligt genudbud med offentliggørelse primo april 2022. Udbuddet omfatter en række delkontrakter om udførelse af vintertjeneste på statsvejnettet i form af glatførebekæmpelse og snerydning med samtidig glatførebekæmpelse indenfor bestemte geografiske områder.
__
Vejdirektoratet inviterer interesserede aktører til informationsmøde, jf. del II.2.4 nedenfor.
II.1.5)Anslået samlet værdi
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)90620000 Snerydning
90630000 Isrydning
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Vejdirektoratet inviterer interesserede aktører til informationsmøde, der er planlagt til afholdelse umiddelbart efter udbuddet offentliggørelse.
På mødet vil der blive givet en præsentation af udbuddet og være adgang til at stille spørgsmål.
Der afholdes to identiske møder den:
- 20. april 2022 kl. 10.00 - 13.00 på Scandic Bygholm Park, Horsens, Schüttesvej 6, 8700 Horsens
- 21. april 2022 kl. 10.00 - 13.00 på Scandic Ringsted, Nørretorv 57, 4100 Ringsted
Referat af møderne vil efterfølgende blive vedlagt udbudsmaterialet på Vejdirektoratets udbudsportal.
Tilmelding til informationsmøde skal ske via e-mail til sbb@vd.dk senest den 13. april 2022 kl. 13.00.
Ved tilmelding bedes følgende oplyst:
- Firmanavn
- Antal deltagere
- Mødedato (20. eller 21. april)