Varer - 18002-2023
Danmark-Kolding: Vandpumper
2023/S 008-018002
Udbudsbekendtgørelse
Varer
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Klimatilpasningsprojekt Kolding Å pumpe og sluse - Snekkepumper (Entreprise B)
II.1.2)Hoved-CPV-kode
42122130 Vandpumper
II.1.4)Kort beskrivelse:
Klimatilpasningsprojekt Kolding Å pumpe og sluse. Dette udbud vedrører en delentreprise (B) om udførelse af projektering, levering, installation og idriftsættelse af 4 stk. snekkepumper på pumpestation ved udmundingen af Kolding Å i Kolding Fjord. De 4 pumper skal tilsammen kunne pumpe 20 m³/s, med en løftehøjde på ca. 2,25 m, og pumperne skal være ”fiskevenlige”. Levering og etablering på sitet af betonkonstruktioner og elforsyning indgår ikke i nærværende udbudte snekkepumpeentreprise, men der vil skulle ske en koordinering i forhold til den entreprenør, der skal levere og etablere betonkonstruktionerne for pumpeanlægget.
II.1.5)Anslået samlet værdi
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
45246000 Arbejder til vandløbsregulering og sikring mod oversvømmelser
45317100 Elinstallation til pumpeudstyr
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Klimatilpasningsprojekt Kolding Å pumpe og sluse. Dette udbud vedrører en delentreprise(B) om udførelse af projektering, levering, installation og idriftsættelse af 4 stk. snekkepumper på pumpestation ved udmundingen af Kolding Å i Kolding Fjord. De 4 pumper skal tilsammen kunne pumpe 20 m³/s, med en løftehøjde på ca. 2,25 m, og pumperne skal være ”fiskevenlige”. Levering og etablering på sitet af betonkonstruktioner og elforsyning indgår ikke i nærværende udbudte snekkepumpeentreprise, men der vil skulle ske en koordinering i forhold til den entreprenør, der skal levere og etablere betonkonstruktionerne for pumpeanlægget.