Bygge og anlæg - 182859-2020
Danmark-København: Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
2020/S 077-182859
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter – forsyningsvirksomhed
Resultat af udbudsproceduren
Bygge- og anlægsarbejder
Retsgrundlag:
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
H2 Hovedentreprise spor, jord, afvanding og konstruktioner
Sagsnr.: A0032 og A0035
II.1.2)Hoved-CPV-kode
45230000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
II.1.4)Kort beskrivelse:
Arbejdet tager udgangspunkt i det vestlige spor ved Lindholm station, hvorfra der skal udføres ca. 1,9 km nyt spor inkl. sporskifter med ny afvanding, så banen vil kunne fungere som dobbeltspor. Dertil kræves der en større afgravning og indbygning af jord, forårsaget af jordbundsforholdene på strækningen. Der skal udføres sporsænkning af eksisterende spor ved den vejoverførende bro; Viaduktvej, for at give fritrum til fremtidig kørestrøm. I forbindelse med denne sporsænkning, skal der udføres nye søjlefundamenter til broen. Det nye dobbeltspor udføres, så det afgrener ud til Aalborg lufthavn, fra denne afgrening skal der udføres nye sveller, skinner og sporskifter samt suppleres med ballast ud til Aalborg lufthavn og til nyt klargøringsanlæg. Der skal ligeledes ilægges sporskifter m.m.
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
45232451 Dræningsarbejde og overjordiske arbejder
45234100 Byggearbejder i forbindelse med jernbaner
45234115 Arbejder i forbindelse med signaludstyr til jernbaner
45234160 Anlægsarbejde: kørestrømsanlæg
90522000 Tjenesteydelser i forbindelse med kontamineret jord
98342000 Tjenester i forbindelse med arbejdsmiljøet
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet: