Retsgrundlag:
Forordning (EU, Euratom) nr. 2018/1046
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Støtte til gennemførelse af direktivet om rensning af byspildevand (91/271/EØF)
Sagsnr.: ENV/2020/OP/0007
II.1.2)Hoved-CPV-kode90700000 Tjenester på miljøområdet
II.1.4)Kort beskrivelse:
Kommissionen agter at tildele en kontrakt til støtte for gennemførelsen af direktivet om rensning af byspildevand WWTD gennem teknisk støtte og rådgivning til Kommissionen om den seneste udvikling i relation til direktivet om rensning af byspildevand samt vurdering af:
— status for gennemførelsen og programmerne til gennemførelse af direktivet om rensning af byspildevand i medlemsstaterne
— medlemsstaternes svar på anmodninger om oplysninger iværksat af Kommissionen inden for rammerne af procedurer for lovovertrædelse.
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 420 000.00 EUR
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)90700000 Tjenester på miljøområdet
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Støtte til gennemførelse af direktivet om rensning af byspildevand (91/271/EØF).
Legal Basis:
Regulation (EU, Euratom) No 2018/1046
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Support on the Implementation of the Urban Waste Water Treatment Directive (91/271/EEC)
Reference number: ENV/2020/OP/0007
II.1.2)Main CPV code90700000 Environmental services
II.1.4)Short description:
The Commission intends to award a contract supporting UWWTD implementation through the technical support and advice to the Commission on recent developments in relation to the UWWTD as well as the assessment of:
— the status of the implementation and the programmes for the implementation of the UWWTD in the memeber states;
— member states' replies to the requests of information launched by the Commission in the frame of legal infringement procedures.
II.1.5)Estimated total valueValue excluding VAT: 420 000.00 EUR
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)90700000 Environmental services
II.2.4)Description of the procurement:
Support on the implementation of the Urban Waste Water Treatment Directive (91/271/EEC).