Sociale og andre specifikke tjenesteydelser – offentlige kontrakter
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Leverandør til specialrådgivning, udredning, vidensarbejde, kursusvirksomhed og materialeproduktion vedr. børn og unge med døvblindhed, KaS-udbud b.
II.1.2)Hoved-CPV-kode85312300 Vejledning og rådgivning - DA30
II.1.4)Kort beskrivelse:
Udbuddet vedrører levering af ydelserne specialrådgivning, udredning, vidensarbejde, kursusvirksomhed og materialeproduktion vedr. børn og unge med døvblindhed samt pårørende og fagprofessionelle, der arbejder med målgruppen. På http://socialstyrelsen.dk/tvaergaende-omrader/puljer-og-udbud/tvaergaende-omrader/kasudbud findes følgende links vedrørende nærværende udbud under KaS-udbud b:
o Materiale vedr. prækvalifikation, KaS-udbud b
o Udbudsmateriale, KaS-udbud b
o Udbudsbekendtgørelse, KaS-udbud b
o Udkast til kontrakt, KaS-udbud b
o Bilag til udbudsmateriale, KaS-udbud b.
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 42 234 960.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Udbuddet vedrører levering af ydelserne specialrådgivning, udredning, vidensarbejde, kursusvirksomhed og materialeproduktion vedr. børn og unge med døvblindhed samt pårørende og fagprofessionelle, der arbejder med målgruppen. Ydelserne vedrører:
— Specialrådgivningsydelser på baggrund af henvendelser fra borgere og fagprofessionelle. Rådgivningen gives til borgere, pårørende eller fagpersoner i form af enkeltstående eller længerevarende rådgivningsforløb.
— Udredning af borgere herunder undersøgelse og vurdering af for eksempel funktionsevne/funktionsnedsættelse.
— Vidensarbejde herunder indsamling, udvikling, bearbejdning og formidling af faglig viden.
— Kursusvirksomhed i form af kortere undervisningsforløb inden for et afgrænset emne i relation til den enkelte målgruppe.
— Materialeproduktion i form af fremstilling af konkrete materialer, der skal kompensere for en funktionsnedsættelse i en undervisningssituation eller i forbindelse med leg og læring.