Retsgrundlag:
Forordning (EU, Euratom) nr. 2018/1046
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Aktuarmæssige beregninger af sociale ydelser til EU-institutionernes personale
Sagsnr.: ESTAT/LUX/2020/OP/0010
II.1.2)Hoved-CPV-kode66519600 Aktuarvirksomhed
II.1.4)Kort beskrivelse:
Aktuarmæssige beregninger af sociale ydelser til EU-institutionernes personale.
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 1 150 000.00 EUR
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)79330000 Statistiske tjenesteydelser
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Formålet med dette udbud er at:
• gennemgå og validere forpligtelserne vedrørende europæiske tjenestemænds pensionsordning
• gennemgå og validere forpligtelserne vedrørende Europa-Parlamentets medlemmers pensionsordning
• gennemgå og validere forpligtelserne vedrørende pensionsordningen for medlemmer af visse EU-institutioner
• gennemgå og validere forpligtelserne vedrørende europæiske tjenestemænds fælles sygeforsikringsordning
• gennemgå og validere den aktuarmæssige vurdering af europæiske tjenestemænds pensionsordning (artikel 83a og bilag XII i personalevedtægten)
• yde teknisk aktuarmæssig bistand til Eurostat i forbindelse med teoretiske spørgsmål og aktuarmæssige praksisser, som er nødvendig for at imødekomme anmodninger fra de relevante interessenter (hovedsagelig Generaldirektoratet for Menneskelige Ressourcer, Generaldirektoratet for Budget, Den Europæiske Revisionsret).
Der vil kun blive anmodet om yderligere tjenesteydelser i tilfælde af udtrykkelig og specifik anmodning fra de relevante interessenter til Eurostat. Disse tjenester skal betragtes som valgfrie.
Legal Basis:
Regulation (EU, Euratom) No 2018/1046
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Actuarial Calculations of Social Benefits of Personnel of EU Institutions
Reference number: ESTAT/LUX/2020/OP/0010
II.1.2)Main CPV code66519600 Actuarial services
II.1.4)Short description:
Actuarial calculations of social benefits of personnel of EU Institutions.
II.1.5)Estimated total valueValue excluding VAT: 1 150 000.00 EUR
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)79330000 Statistical services
II.2.4)Description of the procurement:
The aim of this call for tender is:
• review and validate the liability of the Pension Scheme of European officials (PSEO),
• review and validate the liability of the Pension Scheme of Members of the European Parliament (PSMEP),
• review and validate the liability of the Pension Scheme of Members of some EU Institutions (PSMI),
• review and validate the liability of the Joint Sickness Insurance Scheme of European Officials (JSIS),
• review and validate the PSEO actuarial assessment (Article 83a and Annex XII of the Staff Regulation),
• provide technical actuarial assistance to Eurostat on theoretical issues and actuarial practices, as required to satisfy requests coming from the relevant stakeholders (mainly DG Human Resources, DG Budget, European Court of Auditors).
Additional services will be requested only in case of explicit and specific request from the relevant stakeholders to Eurostat. Those services are to be considered as optional.