Danmark-København: Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
2022/S 081-219534
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter – forsyningsvirksomhed
Resultat af udbudsproceduren
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/25/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Udbud af styrede underboringer i Fredericia
Sagsnr.: Styrede underboringer Fredericia
II.1.2)Hoved-CPV-kode45230000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
II.1.4)Kort beskrivelse:
I overensstemmelse med reglerne i forsyningsvirksomhedsdirektivet og i henhold til kvalifikationsordning for entreprenører, jf. udbudsbekendtgørelse 2016/S 240-437945 har Banedanmark udbudt en kontrakt i forbindelse med styrede underboringer i Fredericia.
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)45230000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Entreprenøren skal samlet stå for følgende leverancer:
• Al håndtering af jord i forbindelse med gravearbejdet
• Al gravning af kabeltracéer i varierende terræn
• Al afsætning og opmåling af kabeltracé
• Alle arbejder forbundet med udførelse af styrede underboringer
• Al myndighedsbehandling ifm. arbejdet
• Udarbejdelse og overlevering af samlet as built pakke for det udførte arbejde
iht BDK regler herfor.