Denne bekendtgørelse er kun vejledende
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Næste generations nationale digitale identitets- og signaturløsning i Danmark (NDIS).
II.1.2)Hoved-CPV-kode72000000 It-tjenester: rådgivning, programmeludvikling, internet og support
II.1.4)Kort beskrivelse:
Pengeinstitutterne i Danmark og Digitaliseringsstyrelsen samarbejder om at udbyde næste generations nationale digitale identitets- og signaturløsning i Danmark til afløsning af den nuværende NemID løsning. Løsningen skal bruges i såvel den private som den offentlige sektor. Løsningen forventes at bestå af følgende dele:
— Identifikation og autentifikation, herunder håndtering af den samlede livscyklus for identiteter og deres akkreditiver.
— Avanceret elektronisk signatur med henblik på at understøtte sikker håndtering af elektronisk signering af dokumenter/data.
— Klientfunktionalitet med henblik på at håndtere brugervendt funktionalitet og anvendelse i forbindelse med log-in og signering.
— Certificeringscenter funktionalitet med henblik på at understøtte Public Key Infrastructure (PKI) i løsningen.
— Systemintegrationsfunktionalitet for at sikre at samtlige ovenfor nævnte funktionaliteter kan tilpasses til og integreres i det omkringliggende systemlandskab.
II.1.5)Anslået samlet værdi
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: ja
Den ordregivende myndighed forbeholder sig retten til at tildele kontrakter, der kombinerer de følgende delkontrakter eller grupper af delkontrakter:
Der er ikke taget endelig stilling til opdelingen i delkontrakter. Markedsdialogen forventes at kunne give viden om, hvad der kan være den mest hensigtsmæssige opdeling.
II.2)Beskrivelse
II.2.1)Betegnelse:
Identifikation og autentifikation
Delkontraktnr.: 1
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)72000000 It-tjenester: rådgivning, programmeludvikling, internet og support
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Identifikation og autentifikation, herunder håndtering af den samlede livscyklus for identiteter og deres akkreditiver. Certificeringscenter funktionalitet med henblik på at understøtte Public Key Infrastructure (PKI) i løsningen. Systemintegrationsfunktionalitet for at sikre tilpasning til og integration i det omkringliggende systemlandskab.
Avanceret elektronisk signatur
Delkontraktnr.: 2
Avanceret elektronisk signatur med henblik på at understøtte sikker håndtering af elektronisk signering af dokumenter/data. Systemintegrationsfunktionalitet for at sikre tilpasning til og integration i det omkringliggende systemlandskab. Pengeinstitutterne forventes ikke at skulle anvende denne funktionalitet.
II.2.1)Betegnelse:Delkontraktnr.: 3
Klientfunktionalitet med henblik på at håndtere brugervendt funktionalitet og anvendelse i forbindelse med log-in og signering i offentlige løsninger samt evt. løsninger, der udbydes af tredjeparter. Systemintegrationsfunktionalitet for at sikre tilpasning til og integration i det omkringliggende systemlandskab. Pengeinstitutterne forventes ikke at skulle anvende denne funktionalitet.