Der er opstået en fejl, der påvirker den måde, URL'er vises på i bekendtgørelser om e-formularer. Vi arbejder på at løse problemet. Prøv indtil da at fjerne det komma (eller andet særligt tegn), der står sidst i URL'en. Vi beklager ulejligheden.
Tjenesteydelser - 256232-2016
Belgien-Bruxelles: Undersøgelse af miljøvirkningerne af palmeolieforbrug og virkningerne på eksisterende bæredygtighedsstandarder
2016/S 142-256232
Udbudsbekendtgørelse
Tjenesteydelser
Retsgrundlag:
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Undersøgelse af miljøvirkningerne af palmeolieforbrug og virkningerne på eksisterende bæredygtighedsstandarder.
Sagsnr.: ENV.F.1/ETU/2016/0040.
II.1.2)Hoved-CPV-kode
90700000 Tjenester på miljøområdet
II.1.4)Kort beskrivelse:
Formålet med denne undersøgelseskontrakt er at udbygge videnbasen om de miljømæssige, sociale og økonomiske aspekter ved palmeolieproduktion og -forbrug, handelsstrømme for palmeolie og aktiviteter, der iværksættes af økonomiske aktører, EU's regeringer og tredjelande (især Indien og Kina) med fokus på palmeolie. Undersøgelseskontrakten vil også medføre en analyse af eksisterende bæredygtighedsstandarder (herunder RSPO, den indonesiske palmeoliestandard og den malaysiske standard for palmeolie), en vurdering af deres fuldstændighed (især vedrørende biodiversitet og kulstofaspekter) og en vurdering af forskellene mellem disse standarder og de miljømæssige aspekter, der skal overvejes for at opnå relevante EU- og internationale mål. Endelig opsummerer og evaluerer undersøgelseskontrakten eksisterende initiativer på EU-niveau og i EU-medlemsstater samt i Indien og Kina, som omhandler den bæredygtige produktion af palmeolie.
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 150 000.00 EUR
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Offentligt udbud. Det skønnes, at der er behov for 14 personmåneder til at udføre de omfattende opgaver i denne undersøgelse. På grundlag af en gennemsnitlig 7 500 EUR/personmåned + 15 % generelle omkostninger + 10 000 EUR til rejser er det samlede beløb på ca. 135 000 EUR. Der føjes 15 000 EUR hertil for valideringsworkshoppen. Det samlede beløb er således 150 000 EUR.
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Studie über die Auswirkungen des Palmölverbrauchs auf die Umwelt und auf bestehende Nachhaltigkeitsnormen.
Referenznummer der Bekanntmachung: ENV.F.1/ETU/2016/0040.
II.1.2)CPV-Code Hauptteil90700000 Dienstleistungen im Umweltschutz
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Die Ziele dieses Studienauftrags sind die Erweiterung des Kenntnisstands über die umweltbezogenen, sozialen und wirtschaftlichen Aspekte der Palmölproduktion und des Palmölverbrauchs, über die Handelsströme in Bezug auf Palmöl und über die von den Wirtschaftsteilnehmern, den Regierungen der EU und Drittländern (insbesondere Indien und China) mit Blick auf Palmöl eingeleiteten Maßnahmen. Die angestrebten Ergebnisse des Studienauftrags umfassen auch eine Analyse der bestehenden Nachhaltigkeitsnormen (einschließlich des Runden Tischs für nachhaltiges Palmöl (Roundtable on Sustainable Palm Oil — RSPO), der indonesischen Norm für Palmöl (Indonesian Palm Oil Standard — ISPO) und der malaysischen Norm für Palmöl (Malaysian Standard for Palm Oil — MSPO)), eine Bewertung ihrer Vollständigkeit (insbesondere mit Blick auf die biologische Vielfalt und Kohlenstoffaspekte) und eine Beurteilung der Lücken zwischen derartigen Normen und den Umweltaspekten, die zu berücksichtigen sind, um die relevanten Ziele auf EU- und internationaler Ebene zu erreichen. Schließlich werden im Rahmen des Studienauftrags die bereits vorhandenen Initiativen auf EU-Ebene und in den EU-Mitgliedstaaten sowie in Indien und China in Bezug auf die nachhaltige Produktion von Palmöl zusammengefasst und bewertet.
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 150 000.00 EUR
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Ausschreibung für eine Studie im Wege des offenen Verfahrens. Schätzungsweise werden zur Ausführung der umfassenden Aufgaben im Zusammenhang mit dieser Studie 14 Personenmonate benötigt. Ausgehend von durchschnittlich 7 500 EUR/Personenmonat + 15 % Gemeinkosten + 10 000 EUR Reisekosten ergibt sich ein Gesamtwert von ca. 135 000 EUR. Dem wurden noch ca. 15 000 EUR für den Validierungsworkshop hinzugerechnet. Der Gesamtbetrag beläuft sich somit auf 150 000 EUR.
Base jurídica:
Directiva 2014/24/UE
II.1)Ámbito de la contratación
II.1.1)Denominación:
Estudio sobre el impacto medioambiental del consumo de aceite de palma y sobre las normas de sostenibilidad actuales.
Número de referencia: ENV.F.1/ETU/2016/0040.
II.1.2)Código CPV principal90700000 Servicios medioambientales
II.1.4)Breve descripción:
Los objetivos del presente contrato de estudios consisten en ampliar la base de conocimientos sobre los aspectos sociales, económicos y medioambientales de la producción y consumo de aceite de palma, los flujos de comercio del aceite de palma, así como las medidas adoptadas por los agentes económicos, los gobiernos de la Unión Europea y terceros países, en particular China y la India, que se centran en el aceite de palma. El contrato de estudios también tendrá como resultado un análisis de las normas de sostenibilidad existentes [entre las que se incluyen las normas de la Mesa Redonda para el Uso Sostenible del Aceite de Palma (RSPO), la norma indonesia sobre el aceite de palma (ISPO) y la norma malaya para el aceite de palma (MSPO)], una evaluación de su exhaustividad (en especial en lo que respecta a la biodiversidad y a los aspectos de relativos al carbono) y una evaluación de las lagunas existentes entre dichas normas y los aspectos medioambientales que deben tenerse en cuenta para lograr los objetivos pertinentes a nivel internacional y de la Unión Europea. Por último, el contrato de estudios resumirá y evaluará las iniciativas existentes en la Unión Europea y en los Estados miembros de la Unión Europea, así como en la India y China, con respecto a la producción sostenible de aceite de palma.
II.1.5)Valor total estimadoValor IVA excluido: 150 000.00 EUR
II.1.6)Información relativa a los lotesEl contrato está dividido en lotes: no
II.2)Descripción
II.2.4)Descripción del contrato:
Convocatoria de licitación abierta para estudio. Se estima que para llevar a cabo el conjunto de tareas del presente estudio se necesitarán 14 meses/persona. Sobre la base de una media de 7 500 EUR por mes/persona + 15 % de gastos generales + 10 000 EUR para gastos de viaje, el resultado es un valor total aproximado de 135 000 EUR. A esta suma se han añadido unos 15 000 EUR para el taller de validación. Por lo tanto, el total asciende a 150 000 EUR.
Õiguslik alus:
Direktiiv 2014/24/EL
I osa: Hankija
II.1)Hanke kogus või ulatus
II.1.1)Nimetus:
Palmiõli tarbimise keskkonnamõju ja olemasolevaid säästlikkuse standardeid käsitlev uuring
Viitenumber: ENV.F.1/ETU/2016/0040.
II.1.2)CPV põhikood90700000 Keskkonnateenused
II.1.4)Lühikirjeldus:
Lepingu eesmärgid on parandada teadmisi palmiõli tootmise ja tarbimise keskkonnaalastest, sotsiaalsetest ja majanduslikest aspektidest, palmiõli kaubavoogudest ning ettevõtjate, ELi valitsuste ja kolmandate riikide (eelkõige India ja Hiina) tehtud tegevustest. Uuringulepingu raames koostatakse ka olemaolevate säästlikkuse standardite (sh säästliku palmiõli ümarlaud (Roundtable on Sustainable Palm Oil (RSPO)), Indoneesia palmiõli standard (Indonesian Palm Oil Standard (ISPO)) ja Malaisia palmiõli standard (Malaysian Standard for Palm Oil (MSPO))) analüüs, nende täielikkuse hinnang (eelkõige seoses bioloogilise mitmekesisuse ja süsiniku aspektidega) ning hinnang erinevuste kohta, mis on selliste standardite ja keskkonnalaste aspektide vahel, mida on vaja arvesse võtta asjakohaste ELi ja rahvusvaheliste eesmärkide saavutamiseks. Lõpetuseks võetakse uuringulepinguga kokku ja hinnatakse olemasolevaid palmiõli säästliku tootmisega seotud algatusi ELi tasandil ja liikmesriikides ning Indias ja Hiinas.
II.1.5)Eeldatav kogumaksumus või suurusjärkMaksumus käibemaksuta: 150 000.00 EUR
II.1.6)Teave osade kohtaHankeleping on jaotatud osadeks: ei
II.2)Kirjeldus
II.2.4)Hanke kirjeldus:
Uuring avatud pakkumiskutse. Eeldatavasti on uuringu ulatuslike ülesannete täitmiseks vaja 14 inimtöökuud. Üldsumma on ligikaudu 135 000 EUR: keskmiselt 7 500 EUR inimtöökuu kohta + 15 % üldkuludeks + 10 000 EUR reisimiseks. Nendele on lisatud ligikaudu 15 000 EUR valideerimise õpikoja jaoks. Kogusumma on seega 150 000 EUR.
Diensten - 256232-2016
Belgium-Brussels: Study on the environmental impact of palm oil consumption and on existing sustainability standards
Contract notice
Services
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Study on the environmental impact of palm oil consumption and on existing sustainability standards.
Reference number: ENV.F.1/ETU/2016/0040.
II.1.2)Main CPV code
90700000 Environmental services
II.1.4)Short description:
The objectives of this study contract are to broaden the knowledge base on the environmental, social and economic aspects of palm oil production and consumption, trade flows in palm oil, and actions undertaken by economic operators, EU governments and third countries (in particular India and China) focusing on palm oil. The study contract will also result in an analysis of existing sustainability standards (including RSPO, Indonesian Palm Oil Standard (ISPO) and Malaysian Standard for Palm Oil (MSPO)), an evaluation of their completeness (especially concerning biodiversity and carbon aspects) and an appraisal of the gaps between such standards and the environmental aspects to be considered in order to achieve relevant EU and international objectives. Finally, the study contract will summarise and evaluate existing initiatives at the EU level and in EU Member States, as well as in India and China, concerning the sustainable production of palm oil.
II.1.5)Estimated total value
Value excluding VAT: 150 000.00 EUR
II.1.6)Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.4)Description of the procurement:
Open call for tender study. It is estimated that to carry out the extensive tasks of this study 14 man-months will be needed. On the basis of an average 7 500 EUR/man-month + 15 % overheads + 10 000 EUR for travel, the result is an overall amount of roughly 135 000 EUR. To these, some 15 000 EUR have been added for the validation workshop. The total is thus 150 000 EUR.