Det glæder os at kunne fortælle, at den nye version af TED-portalen bliver lanceret den 29. januar 2024 (skal bekræftes!) Er du interesseret i at få information om de nye funktioner og forbedringer og fordelene for brugerne? Gå ind og læs vores artikel – så bliver du klogere på det hele.
Der er i øjeblikket nogle fejl, der påvirker den måde, bekendtgørelser om e-formularer vises på. Vi arbejder på at løse problemet. Indtil det er løst, kan du finde mere information og vejledning på vores særlige side om problemet.
Tilmelding er åben til vores 4. workshop med TED-genbrugere, den 14. december 2023
Bygge og anlæg - 258696-2023
Danmark-København: Bygge- og anlægsarbejder
2023/S 084-258696
Bekendtgørelse med henblik på frivillig forudgående gennemsigtighed
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Kontrakt vedr. Sporfornyelse – Sporentreprisen – NFSP0540 Roskilde – Ringsted
II.1.2)Hoved-CPV-kode
45000000 Bygge- og anlægsarbejder
II.1.4)Kort beskrivelse:
Banedanmark ønsker at foretage en ændring af entreprisekontrakten vedr. Sporfornyelse – Sporentreprisen – NFSP0540 Roskilde – Ringsted, dateret den 16. februar 2022, jf. bekendtgørelse om indgåede kontrakter nr. 2022/ S 109-309226.
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
45100000 Forberedelse af byggeplads
45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
45230000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
De ved kontrakttillægget tilsigtede ændringer vedrører 1) mængderegulering vedrørende arbejdernes omfang, 2) udførelse af ekstraarbejder , 3) en ændring af en konkret udførelsesmetode for dele af arbejdet og 3) en parallelforskydning af tidsplanen.
Ændringer vil ske med henblik på at sikre arbejdernes fremdrift og gennemførelsen af den oprindeligt indgåede kontrakt. Ændringsbehovet er foranlediget at projektets forsinkelse og Banedanmarks udfordringer til at stille sporspærringer til rådighed for arbejdernes udførelser.
Det er Banedanmarks vurdering, at indgåelsen af tillægsaftalen ikke er udbudspligtig, jf. forsyningsvirksomhedsdirektivets artikel 89, stk. 2, idet ændringen ikke overskrider tærskelværdien for kontraktændringer og heller ikke ændrer kontraktens overordnede karakter.
Den anførte yderligere prisregulering af kontrakterne vil ikke blive gennemført før udløbet af 10 kalenderdage regnet fra dagen efter offentliggørelsen af denne bekendtgørelse