Danmark-København: Tjenesteydelser i forbindelse med spildevand, affald, rengøring og miljøbeskyttelse
2022/S 094-259967
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.2)Hoved-CPV-kode90000000 Tjenesteydelser i forbindelse med spildevand, affald, rengøring og miljøbeskyttelse
II.1.4)Kort beskrivelse:
Den udbudte opgave omfatter modtagelse, registrering, behandling og afsætning af fraktionen Jord fra genbrugspladser i Amager Ressourcecenters (ARCs) interessentkommuner Dragør, Frederiksberg, Hvidovre, København og Tårnby.
Fraktionen skal afsættes til genanvendelse. Ved genanvendelse forstås jorden analyseres og behandles og afsættes som jord. ARC imødeser en så cirkulær genanvendelse som muligt og en så høj genanvendelsesprocent som muligt.
II.1.5)Anslået samlet værdi
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)90510000 Bortskaffelse og behandling af affald
90513000 Affaldsbehandling og bortskaffelse af ufarligt affald
90000000 Tjenesteydelser i forbindelse med spildevand, affald, rengøring og miljøbeskyttelse
90500000 Tjenesteydelser i forbindelse med affald
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Fraktionen skal afsættes til genanvendelse. Ved genanvendelse forstås jorden analyseres og behandles og afsættes som jord. ARC imødeser en så cirkulær genanvendelse som muligt og en så høj genanvendelsesprocent som muligt. Der henvises yderligere til kravspecifikationen.