Retsgrundlag:
Forordning (EU, Euratom) nr. 2018/1046
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Drift af en EU-helpdesk til støtte af ordningen for miljøledelse og miljørevision (EMAS)
Sagsnr.: ENV/2021/OP/0006
II.1.2)Hoved-CPV-kode90700000 Tjenester på miljøområdet
II.1.4)Kort beskrivelse:
Formålet med helpdesken til EMAS er at yde støtte til gennemførelsen og udviklingen af EMAS-ordningen.
Helpdesken vil fungere som det første kontaktpunkt for registrerede organisationer, interesserede interessenter eller borgere, der ønsker at få bistand eller specifikke oplysninger om ordningen.
Opgaverne vil omfatte forvaltning, vedligeholdelse og forbedring af EU's EMAS-register, kommunikationsaktiviteter, bistand i forbindelse med EMAS-fora (Reguleringsudvalget, kompetente organer, forummet af akkrediterende og licensudstedende organer (FALB — Forum of Accreditation and Licensing Bodies).
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 600 000.00 EUR
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)90700000 Tjenester på miljøområdet
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Drift af en EU-helpdesk til støtte af ordningen for miljøledelse og miljørevision (EMAS).
Legal Basis:
Regulation (EU, Euratom) No 2018/1046
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Operation of an EU Helpdesk for the Support of the EU Eco-management and Audit Scheme (EMAS)
Reference number: ENV/2021/OP/0006
II.1.2)Main CPV code90700000 Environmental services
II.1.4)Short description:
The objective of the EMAS Helpdesk is to provide support for the implementation and development of the EMAS scheme.
The Helpdesk will act as the first point of contact for registered organisations, interested stakeholders or citizens desiring to obtain assistance or specific information about the scheme.
Tasks will include the management, maintenance and improvement of the EU EMAS register, communication activities, assistance in the context of EMAS fora (Regulatory Committee, Competent Bodies, Forum of Accreditation and Licensing Bodies (FALB).
II.1.5)Estimated total valueValue excluding VAT: 600 000.00 EUR
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)90700000 Environmental services
II.2.4)Description of the procurement:
Operation of an EU Helpdesk for the support of the EU Eco-management and Audit Scheme (EMAS).