Varer - 286723-2023
Danmark-København: Biblioteksudstyr
2023/S 093-286723
Udbudsbekendtgørelse
Varer
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
RAMMEAFTALE MED EN ENKELT AKTØR VEDR. LEVERING AF BIBLIOTEKSUDSTYR (SELVBETJENINGSMASKINER, GATES OG RFID-SKANNERE) INKL. LEVERING OG INSTALLATION SAMT BRUG AF SOFTWARE OG LØBENDE OPDATERINGER
Sagsnr.: 23/00301
II.1.2)Hoved-CPV-kode
39155100 Biblioteksudstyr
II.1.4)Kort beskrivelse:
Den ordregivende myndighed for dette udbud er: Det Kgl. Bibliotek, som udbyder en rammeaftale vedrørende biblioteksudstyr (selvbetjeningsmaskiner, gates og RFID-skannere) inkl. levering og installation samt brug af software inkl. løbende opdateringer.
Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud efter udbudslovens afsnit II. Udbuddet omfatter udelukkende en tilbudsfase.
Rammeaftalens maksimale værdi er kr. 3.500.000.
Kundens forventede forbrug på rammeaftalen er kr. 3.200.000. Forskellen mellem den forventede værdi og den maksimale værdi skyldes usikkerheden omkring levetiden på det eksisterende udstyr. Det forventede forbrug er beregnet ud fra gennemsnitslevetiden på udstyret, og det maksimale forbrug er et udtryk for denne usikkerhedsmargin samt usikkerheden omkring prisniveauet på de indkomne tilbud.
Rammeaftalen medfører alene en ret og ikke en pligt for kunden til at aftage en bestemt mængde af de varer, der er omfattet af aftalen.
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 3 200 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
39155000 Biblioteksmøbler
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Den ordregivende myndighed for dette udbud er: Det Kgl. Bibliotek. Det Kgl. Bibliotek er en institution under Kulturministeriet. Biblioteket leverer services og vidensformidling samt sikrer dansk kulturarv for eftertiden. Det Kgl. Bibliotek udbyder en rammeaftale vedrørende biblioteksudstyr (selvbetjeningsmaskiner, gates og RFID-skannere) inkl. levering og installation samt brug af software inkl. løbende opdateringer. Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud efter udbudslovens afsnit II. Udbuddet omfatter udelukkende en tilbudsfase.
Den maksimale værdi er sammensat af to faktorer:
• Indkøb af udstyr i rammeaftalens levetid: kr. 2.000.000
• Brug af software samt løbende opdateringer af udstyrets software og eventuel support og service i hele udstyrets levetid: kr. 1.500.000
Rammeaftalen vil således være udtømt og uden virkning, når der er indkøbt udstyr for kr. 2.000.000.
Det forventede forbrug er ligeledes sammensat af to faktorer:
• Indkøb af udstyr i rammeaftalens levetid: kr. 1.800.000
• Brug af software samt løbende opdateringer af udstyrets software og support og service i hele udstyrets levetid: kr. 1.400.000