Bekendtgørelse om ændringer eller supplerende oplysninger
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Udbud af vintertjeneste på statsvejnettet
II.1.2)Hoved-CPV-kode90600000 Virksomhed i forbindelse med rydning og hygiejne i by- og landområder og lignende tjenester
II.1.4)Kort beskrivelse:
Vejdirektoratet udbyder vintertjeneste på statsvejnettet i form af glatførebekæmpelse og snerydning med lastbil og traktor. Udbuddet omfatter 81 delaftaler, der hver især består af en rute.
Udbuddet er et genudbud. Vejdirektoratet annullerede den 3. marts 2022 udbud af vintertjeneste, der blev offentliggjort ved udbudsbekendtgørelse af 2022/S 028-071768. Udbudsmaterialet indeholder væsentlige ændringer, og tilbudsgivere opfordres derfor til at læse materialet nøje.
__
Ordregiver inviterer interesserede aktører til informationsmøde, jf. pkt. VI.3 nedenfor.