Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Rammeaftale om tjenester vedrørende tilrettelæggelse af kommunikations- og informationsaktiviteter ved forbindelseskontoret i Rumænien
Sagsnr.: COMM/AWD/2018/576
II.1.2)Hoved-CPV-kode79416000 PR-virksomhed
II.1.4)Kort beskrivelse:
Europa-Parlamentets forbindelseskontor (EPLO — European Parliament Liason Office) er ansvarligt for den decentraliserede gennemførelse af Europa-Parlamentets kommunikationsindsatser. Specifikt håndterer kontorerne kontakter med nationale, regionale og lokale medier, inddrager borgere og interessenter gennem offline- og onlineaktiviteter og forsyner MEP'er i medlemsstater med en kommunikationsplatform. Deres indsatser er særligt centrale for Europa-Parlamentets kampagne i forbindelse med EU-valget i 2019.
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 720 000.00 EUR
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)79530000 Oversættelse
79418000 Rådgivning vedrørende indkøb
79540000 Tolkning
79994000 Administration af kontrakter
79950000 Organisering af udstillinger, messer og kongresser
79553000 Desktop publishing
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Oprettelsen af en rammeaftale til kommunikationstjenester tjener følgende formål:
— at gøre det muligt for EPLO at benytte sig af professionel støtte af høj kvalitet til et udvalg af opgaver, der nemt kan outsources og dermed frigøre kontorernes kapacitet til mere strategisk arbejde
— at effektivisere indkøbsprocesserne
— at lette de daglige operationer via en enkel bestillingsproces, samtidig med at overholdelsen af indkøbsreglerne varetages
— at gøre det muligt at øge niveauet for kommunikationsaktiviteter under valgkampagnen.