Bygge og anlæg - 314527-2023
Danmark-København: Bygge- og anlægsarbejder
2023/S 101-314527
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter
Resultat af udbudsproceduren
Bygge- og anlægsarbejder
Retsgrundlag:
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Ombygning af Biocenteret og renovering af Niels Bohr Instituttets bygning 13
II.1.2)Hoved-CPV-kode
45000000 Bygge- og anlægsarbejder
II.1.4)Kort beskrivelse:
Som led i projektet Novo Quantum Computing Programme (NQCP), skal Københavns Universitet (KU) have udviklet de bedste forskningsfaciliteter for Niels Bohr Instituttets kvantecomputercenter. Faciliteterne vil være placeret på henholdsvis Biocenteret og Niels Bohr Instituttets bygning 13 (B13). Som følge af den geografiske opdeling, har KU besluttet at udbyde projektet som to delopgaver for henholdsvis Biocenteret og B13. Beslutningen er blandt andet baseret på et skøn om, at det kan være med til at skabe et større konkurrencefelt til gavn for konkurrencen.
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: ja
II.2)Beskrivelse
II.2.1)Betegnelse:
Ombygning af Biocenteret (delopgave 1)
Delkontraktnr.: 1
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
45214610 Opførelse af laboratoriebygninger
45262700 Ombygningsarbejde
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Som led i projektet Novo Quantum Computing Programme (NQCP), skal Københavns Universitet (KU) have udviklet de bedste forskningsfaciliteter for Niels Bohr Instituttets kvantecomputercenter. Faciliteterne vil være placeret på henholdsvis Biocenteret og Niels Bohr Instituttets bygning 13 (B13).
Hver delopgave udbydes som et samlet udbud af en hovedentrepriseaftale og en samarbejdsaftale. Baggrunden er, at KU ønsker at gennemføre projektet i et tæt og ligeværdigt samarbejde mellem den valgte hovedentreprenør, KU og KU’s totalrådgiver. Der er indgået aftale om totalrådgivning med Rambøll Danmark A/S om begge delopgaver.
Samarbejdet bygges på den to-fasede struktur, der kendes fra bl.a. APP Projektudvikling. Men for at sikre, at hovedentreprenøren inddrages på de rigtige tidspunkter og giver input til de relevante dele af projektet, er samarbejdsfasen opdelt i en række perioder. Efter afslutningen af samarbejdsfasen forventes projektet at overgå til udførelse i hovedentreprise.