II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Indkøb af forsikringer, Glostrup Kommune
II.1.2)Hoved-CPV-kode66000000 Finansielle tjenester og forsikringstjenester
II.1.4)Kort beskrivelse:
Glostrup Kommune ønsker tilbud på en eller flere af nedenstående delaftaler efter kriteriet om det økonomisk mest fordelagtige bud ud fra bedste forhold i mellem pris og kvalitet.
1) Bygning-, løsøre- og årsentrepriseforsikring
2) Arbejdsskadeforsikring (Katastrofedækning) og LAB
3) Kollektiv ulykkesforsikring (Kommunal bestyrelse og frivillig indsats)
4) Erhvervs- og produktansvarsforsikring
5) Bestyrelsesansvarsforsikring
6) Rejseforsikring
7) Motorkøretøjsforsikring
8) Kriminalitetsforsikring
9) Patientansvarsforsikring
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 15 000 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: ja
Der kan afgives bud på alle delaftaler
II.2)Beskrivelse
II.2.1)Betegnelse:
Bygning-, Løsøre- og Årsentrepriseforsikring
Delkontraktnr.: 1
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)66000000 Finansielle tjenester og forsikringstjenester
66500000 Tjenesteydelser i forbindelse med forsikring og pension
66510000 Forsikringstjenester
66513000 Retshjælpforsikring og entrepriseforsikring
66513200 Entrepriseforsikring
66515000 Skades- eller tabsforsikring
66515100 Forsikring i forbindelse med brand
66515200 Tingskadeforsikring
66515300 Vejrligsforsikring og forsikring mod økonomisk tab
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Glostrup Kommune ønsker at indgå aftale om Bygning-, Løsøre- og Årsentrepriseforsikring.
Arbejdsskade (katastrofe) og arbejdsskadeforsikring.
Delkontraktnr.: 2
66512000 Ulykkes- og sygeforsikring
66512100 Ulykkesforsikring
Glostrup Kommune ønsker at indgå aftale om Arbejdsskade (katastrofe) og arbejdsskadeforsikring (Praktikanter under Lov om en aktiv beskæftigelsesindsats).
Kollektiv ulykkesforsikring (Kommunal bestyrelse og Frivillig indsats)
Delkontraktnr.: 3
Glostrup Kommune ønsker at indgå aftale om Kollektiv ulykkesforsikring for kommunal bestyrelsen og udførelse af Frivillig indsats.
Erhvervs- og Produktansvarsforsikring
Delkontraktnr.: 4
66516000 Ansvarsforsikringstjenester
66516100 Ansvarsforsikring for motorkøretøjer
66516400 Generelle ansvarsforsikringstjenester
66516500 Forsikringstjenester mod erhvervsansvar
Glostrup Kommune ønsker at indgå aftale om Erhvervs- og Produktansvarsforsikring.
Bestyrelsesansvarsforsikring.
Delkontraktnr.: 5
Glostrup Kommune ønsker at indgå aftale om bestyrelsesansvarsforsikring.
II.2.1)Betegnelse:Delkontraktnr.: 6
Glostrup Kommune ønsker at indgå aftale om Rejseforsikring.
II.2.1)Betegnelse:Delkontraktnr.: 7
66514000 Fragtforsikring og forsikring i forbindelse med transport
66514100 Forsikring i forbindelse med transport
66514110 Motorkøretøjsforsikring
Glostrup Kommune ønsker at indgå aftale om Motorkøretøjsforsikring.
II.2.1)Betegnelse:Delkontraktnr.: 8
66515411 Forsikring mod pengetab
Glostrup Kommune ønsker at indgå aftale om Kriminalitetsforsikring.
II.2.1)Betegnelse:Delkontraktnr.: 9
Glostrup Kommune ønsker at indgå aftale om Patientansvarsforsikring.