Tilbudsgiver skal i ESPD eller i et særskilt bilag give følgende oplysninger:
2. Liste over landmålingsinstrumenter, som virksomheden råder over, der dokumenterer, at minimumskravene under nærværende punkt III.1.3) er opfyldt.
2. Minimumskrav til landmålingsinstrumenter. Virksomheden skal råde over følgende udstyr:
- 4 enmandsbetjente totalstationer med tilhørende controllere. Instrumenter skal have specifikationer sva-rende til Leica Viva TS16 / Trimble S7. Ved tildeling af kun én delkontrakt reduceres minimumskravet til 2 stk.
- 3 præcisionsnivellerinstrumenter med digital aflæsning og lagring af observationer. Instrumenterne skal have specifikationer svarende til Leica LS15 / Trimble DiNi. Ved tildeling af kun én delkontrakt reduceres minimumskravet til 2 stk.
- 4 GNSS-modtagere med RTK-abonnement i Danmark, ekskl. Bornholm. Instrumenter skal kunne udnytte GPS-, Glonass, BeiDou og Galileo satellitter og de skal have specifikationer svarende til Leica Viva GS15 / Trimble R8s. Ved tildeling af kun én delkontrakt reduceres minimumskravet til 2 stk.
- 1 terrestrisk Laserscanner (Lidar) Scanneren skal have specifikationer svarende til Leica RTC360 / Trimble X7.
- 1 Drone med kamera, der kan anvendes til ortofoto produktion med en Ground Sample Distance (GSD) på 2 cm eller bedre.