Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Offenligt udbud af HPC-klynge til Københavns Universitet
Sagsnr.: 110-0043/23-7000
II.1.2)Hoved-CPV-kode30211100 Supercomputer
II.1.4)Kort beskrivelse:
Formålet med nærværende udbud er at anskaffe en HPC klynge med
dertilhørende hurtigt interconnect.
På denne baggrund, vil kontrakten skulle hjælpe Ordregiver med at opnå et
system til at udføre videnskabelige beregninger indenfor astrofysik.
Det er derfor afgørende for Ordregiver, at tilbudsgiverne i deres tilbud
fokuserer på performance mht. beregning og kommunikation.
Der ønskes et system af servere som er x86_64 kompatible og som er
forbundet med et hurtigt interconnect med lav latenstid. Systemet skal have
en kompakt formfaktor og et enkelt design rettet mod scale-out highperformance computing. Operativsystemet Rocky Linux version 8 og 9 skal
kunne anvendes Tilbudsgiverne skal derfor tilbyde det bedste highperformance computersystem indenfor den fastsatte kontraktværdi
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 4 750 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)30211100 Supercomputer
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Referenznummer der Bekanntmachung: 110-0043/23-7000
II.1.2)CPV-Code Hauptteil30211100 Supercomputer
II.1.4)Kurze Beschreibung:
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 4 750 000.00 DKK
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)30211100 Supercomputer
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung: