Bekendtgørelse om indgåede kontrakter
Resultat af udbudsproceduren
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Renovering af 155 boliger i Slangerup Boligselskab afd. Øparken v/DAB
II.1.2)Hoved-CPV-kode45000000 Bygge- og anlægsarbejder
II.1.4)Kort beskrivelse:
Slangerup Boligselskab v/ DAB udbyder i hovedentreprise renovering af 155 boliger i afd. Øparken på Askøvej, Fejøvej og Tunøvej, 3550 Slangerup. Bebyggelsen består af 122 gårdhavehuse i 1plan og 33 rækkehuse i forskudt plan.
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)45100000 Forberedelse af byggeplads
45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
45300000 Udførelse af bygningsinstallationer
71200000 Arkitektvirksomhed samt hermed beslægtet virksomhed
71300000 Ingeniørvirksomhed
71500000 Tjenesteydelser i forbindelse med byggeri
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Slangerup Boligselskab v/ DAB udbyder renovering af 155 boliger i afd. Øparken på Askøvej, Fejøvej og Tunøvej, 3550 Slangerup. Bebyggelsen består af 122 gårdhavehuse i 1plan og 33 rækkehuse i forskudt plan. Endvidere omfatter afdelingen en varmecentral på Øvej 34.
Øvej 34 er ikke omfattet af renoveringen.
Byggesagen omhandler udskiftning af døre og vinduer samt udskiftning af hele facadeelementer inkl. sokkelisolering med ny inddækning samt sokkelaffugtere. Opgaven omfatter desuden udskiftning af eksisterende facadeplader og efterisolering af eksisterende fritliggende gavle på rækkehuse. Desuden skal alle badeværelser totalrenoveres med ny ventilation, ligesom ventilationen generelt skal renoveres i boligerne. Endelig skal skotrender på gårdhavehuse udskiftes.
Byggeriet udbydes i hovedentreprise.
Prækvalifikationsmaterialet og udbudsbekendtgørelsen indeholder oplysninger om rammerne for afgivelse og vurdering af prækvalifikationsansøgningerne.