U otvorenom postupku javne nabave žalba se izjavljuje u roku od deset (10) dana, i to od dana:
2. objave obavijesti o ispravku, u odnosu na sadržaj ispravka,
5. primitka odluke o odabiru ili poništenju, u odnosu na postupak pregleda, ocjene i odabira ponuda, ili razloge poništenja.
Žalitelj koji je propustio izjaviti žalbu u određenoj fazi otvorenog postupka javne nabave sukladno odredbi prethodnog stavka nema pravo na žalbu u kasnijoj fazi postupka za prethodnu fazu.
Žalbeni postupak vodi se na hrvatskom jeziku i uz uporabu latiničnog pisma.
Pravo na žalbu ima svaki gospodarski subjekt koji ima ili je imao pravni interes za dobivanje određenog ugovora o javnoj nabavi i koji je pretrpio ili bi mogao pretrpjeti štetu od navodnoga kršenja subjektivnih prava.
Pravo na žalbu ima i središnje tijelo državne uprave nadležno za politiku javne nabave i nadležno državno odvjetništvo.
Žalba se izjavljuje Državnoj komisiji za kontrolu postupaka javne nabave (u daljnjem tekstu: Državna komisija), Koturaška cesta 43/IV, 10000 Zagreb, HRVATSKA, u pisanom obliku.
Žalba se dostavlja neposredno, putem ovlaštenog davatelja poštanskih usluga ili elektroničkim sredstvima komunikacije putem međusobno povezanih informacijskih sustava Državne komisije i EOJN-a RH.
Žalitelj je obvezan primjerak žalbe dostaviti naručitelju u roku za žalbu u skladu s člankom 405. stavak 3. Zakona.