Tjenesteydelser - 317325-2023
Danmark-Sorø: Bank- og investeringstjenesteydelser
2023/S 101-317325
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter
Resultat af udbudsproceduren
Tjenesteydelser
Retsgrundlag:
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Udbud af daglige bankforretninger og kapitalforvaltning for Region Sjælland
II.1.2)Hoved-CPV-kode
66100000 Bank- og investeringstjenesteydelser
II.1.4)Kort beskrivelse:
Udbuddet vedrører Ordregivers indkøb af daglige bankydelser, herunder udførelsen af daglige bankforretninger og kapitalforvaltning. Kravspecifikationen, jf. Kontraktbilag 2, indeholder en uddybende beskrivelse af de udbudte ydelser, som kort beskrives herunder:
1) Daglige bankforretninger herunder alle betalingstransaktioner, dog undtaget de transaktioner, der jævnfør lovgivningen skal foregå via regionens SKB/OBS konto i Danske Bank A/S, 2) Kreditfacilitet på 1,8 mia. kr., 3) Likviditetsdepot på ca. 1,8 mia. kr., 4) Aftale for Repo-forretninger og 5) Kapitalforvaltning for et beløb på ca. 0,5 mia. kr. inkl. aftale for Repo-forretninger.
Forventet ydelsesomfang vedrørende den udbudte kontrakt fremgår af Kontraktbilag 2, 3 og 4. De angivne estimater og forventede omfang er alene udtryk for Ordregivers forventninger til forbruget af de ydelser, der er omfattet af den udbudte kontrakt.
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
66170000 Finansielle konsulentydelser, behandling og clearing af finansielle transaktioner
66171000 Finansielle konsulentydelser
66172000 Behandling og clearing af finansielle transaktioner
66600000 Finansforvaltning og likviditetsstyring
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
1) Daglige bankforretninger herunder alle betalingstransaktioner, dog undtaget de transaktioner, der jævnfør lovgivningen skal foregå via regionens SKB/OBS konto i Danske Bank A/S,
2) Kreditfacilitet på 1,8 mia. kr.,
3) Likviditetsdepot på ca. 1,8 mia. kr.,
4) Aftale for Repo-forretninger og 5) Kapitalforvaltning for et beløb på ca. 0,5 mia. kr. inkl. aftale for Repo-forretninger.
Ordregiver forpligter sig således ikke til at aftage en bestemt mængde ydelser eller at indkøbe for et bestemt beløb på baggrund af aftalen. Det faktiske omfang kan med andre ord vise sig at være højere eller lavere end, hvad estimaterne angiver. Udbuddet vedrører indkøb af de udbudte ydelser til samtlige Region Sjællands organisatoriske enheder, herunder alle sygehuse og institutioner m.fl., i hele aftaleperioden.
Tilbudsgiver skal være opmærksom på, at det er et minimumskrav, at Tilbudsgiver er udpeget som SIFI-institut.