Bygge og anlæg - 317545-2023
Danmark-Skanderborg: Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med broer, tunneler, skakte og underføringer
2023/S 101-317545
Udbudsbekendtgørelse
Bygge- og anlægsarbejder
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
6070.159 Bropakke IX, Udbygning af E45 Vejle – Skanderborg
II.1.2)Hoved-CPV-kode
45221000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med broer, tunneler, skakte og underføringer
II.1.4)Kort beskrivelse:
Denne entreprise er en del af 6070 Udbygning af E45 Vejle - Skanderborg, som indgår i Infrastrukturplan 2035.
Entreprisen omfatter nedrivning af eksisterende bro samt etablering af ny bro for overføring af Horndrupvej, vejafvanding og belægningsarbejder på eksisterende kommunevej og på underført motorvej i midterrabat og i forstærket nødspor. Der etableres desuden en interimsgangbro.
Entreprisen er beliggende i Region Midtjylland, Skanderborg kommune.
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 16 000 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet: