Tjenesteydelser - 317683-2023
Danmark-København: Regnskabs- og revisionsvirksomhed
2023/S 101-317683
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter
Resultat af udbudsproceduren
Tjenesteydelser
Retsgrundlag:
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Revisionsydelser vedrørende Erhvervsstyrelsens COVID-19-kompensationsordninger
Sagsnr.: 2022-16578
II.1.2)Hoved-CPV-kode
79210000 Regnskabs- og revisionsvirksomhed
II.1.4)Kort beskrivelse:
Erhvervsstyrelsen har ansvaret for at administrere en række kompensationsordninger, som regeringen iværksatte som følge af COVID-19-situationen. Baggrunden for udbuddet er, at styrelsen har behov for bistand til revisionsbistand mv. vedrørende to af disse kompensationsordninger; faste omkostninger og tabt omsætning.
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Erhvervsstyrelsen ønsker at indgå en 4-årig rammeaftale om revisionsydelser mv. med en forventet værdi på 20 mio. kr. og en maksimal økonomisk ramme på 30 mio. kr.
Der ønskes med rammeaftalen at kunne indkøbe bistand til kompensationsordningerne om hhv. faste omkostninger og tabt omsætning, jf. nedenstående.
Kompensationsordningen for faste omkostninger har som formål at dække virksomhedernes faste omkostninger, hvis de har haft en omsætningsnedgang som følge af COVID-19-situationen. Styrelsen har i forbindelse med sagsbehandling af slutafregningssager på denne ordning behov for bistand til at kunne vurdere regnskabs- og revisionsmæssige problemstillinger. Derudover har styrelsen behov for ekspertbistand til sagsbehandling af sager med høj risiko for svindel.
Kompensationsordningen for tabt omsætning har til formål at dække en virksomheds tabte omsætning som følge af COVID-19-situationen. Styrelsen har i forbindelse med sagsbehandling af slutafregningssager også på denne ordning behov for bistand til at kunne vurdere regnskabs- og revisionsmæssige problemstillinger.