Tjenesteydelser - 318667-2023
Danmark-Vordingborg: Optankning af køretøjer
2023/S 101-318667
Bekendtgørelse om tildeling af koncession
Resultat af udbudsproceduren
Tjenesteydelser
Retsgrundlag:
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Koncession vedr. levering, etablering, drift og vedligehold af offentlige ladestandere i Vordingborg Kommune
Sagsnr.: 22-000186
II.1.2)Hoved-CPV-kode
63712600 Optankning af køretøjer
II.1.4)Kort beskrivelse:
Udbuddet omfatter Vordingborg Kommunes overdragelse af retten til at etablere og drive offentligt tilgængelige ladestandere på forskellige lokaliteter hos kommunen til en operatør eller flere operatører, jf. AFI-loven (Lov nr. 412 af 4. april 2022 om infrastruktur for alternative drivmidler til transport).
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 45 000 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Denne koncession er opdelt i delkontrakter: ja
II.2)Beskrivelse
II.2.1)Betegnelse:
Delkontrakt 1 pulje 1 vedrørende 18 lokationer
Delkontraktnr.: 1
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
31158100 Batteriopladere
31680000 Elartikler og tilbehør
31681500 Opladere
45310000 Udførelse af elektriske installationer
51112100 Installation af udstyr til distribution af elektricitet
65310000 Eldistribution
65400000 Andre kilder til energiforsyning og -distribution
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Udbuddet omfatter Ordregivers overdragelse af retten til at etablere og drive offentligt tilgængelige ladestandere på forskellige lokaliteter hos ordregiver til en operatør eller flere operatører, jf. AFI-loven (Lov nr. 412 af 4. april 2022 om infrastruktur for alternative drivmidler til transport).
Den private operatør skal som udgangspunkt selv finansiere omkostningerne til etablering, drift og nedtagning af ladestandere. Ordregiver kan dog yde betaling til operatører af offentligt tilgængelige ladepunkter, hvis det efter afholdelse af udbud kan konstateres, at aftalen ikke kan gennemføres uden, jf. bekendtgørelse nr. 414 af 4. april 2022 om kommuners og regioners ydelse af betaling til operatører af offentligt tilgængelige ladepunkter.
• Delkontrakt 1 Pulje 1 vedrørende 18 lokationer
Delkontrakt 2 Pulje 2 vedrørende 20 lokationer
Delkontraktnr.: 2
• Delkontrakt 2 Pulje 2 vedrørende 20 lokationer
Delkontrakt 3 Pulje 3 vedrørende 20 lokationer
Delkontraktnr.: 3
• Delkontrakt 3 Pulje 3 vedrørende 20 lokationer