II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Interkommunikationssystem-, målings- og overvågningsudstyr til udsendelser.
Sagsnr.: COMM/DG/AWD/2017/742.
II.1.2)Hoved-CPV-kode32000000 Radio-, fjernsyns-, kommunikations- og telekommunikationsudstyr og beslægtet udstyr
II.1.4)Kort beskrivelse:
Den audiovisuelle afdeling ved Europa-Parlamentet planlægger at indgå en offentlig kontrakt vedrørende levering og installering af interkommunikationssystem-, målings- og overvågningsudstyr til udsendelser og beslægtede tjenesteydelser i Strasbourg og Bruxelles.
Der er 2 partier:
— parti 1: interkommunikationsudstyr
— parti 2: målings- og overvågningsudstyr.
Den audiovisuelle tjeneste ønsker at forny sine audiovisuelle faciliteter i Strasbourg og Bruxelles for at nå følgende mål:
— erstatning af den 17 år gamle infrastruktur i Strasbourg med ny teknologi
— foregribelse af fremtidige tekniske og driftsmæssige udviklinger i Europa-Parlamentets bygninger i Bruxelles
— muliggørelse af produktion af tv-signaler i høj opløsning
— anvendelse af IP-overgangen til udsendelser
— opfyldelse af stigende behov for mediefagfolk
— erhvervelse af centraliseret udstyr, såsom interkommunikations- og målingsudstyr samt overvågningsenheder, på begge arbejdssteder.
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 2 300 000.00 EUR
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: ja
Der kan afgives bud på alle delaftaler
II.2)Beskrivelse
II.2.1)Betegnelse:
Interkommunikationssystem
Delkontraktnr.: 1
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)32000000 Radio-, fjernsyns-, kommunikations- og telekommunikationsudstyr og beslægtet udstyr
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Formålet med dette parti er levering af et interkommunikationssystem og en ny lydtransport.
Europa-Parlamentet ønsker at forny sin lydinfrastruktur og om muligt opnå et internt samtalesystem på et fælles transportnet, der også giver mulighed for at transportere lydsignaler i udsendelseskvalitet.
Europa-Parlamentet planlægger at udvikle arkitekturen for dets interne samtalesystem i 3 faser:
— Den første fase vedrører indførelse af et internt standardsamtalesystem bestående af matricer og paneler for det interne samtalesystem i Strasbourg.
— Den anden fase vil tilføje indbyrdes forbindelser og en ny infrastruktur for det interne samtalesystem til arbejdsstedet i Bruxelles.
— Den tredje fase vedrører en overgang fra det almindelige interne samtalesystem til et komplet IP-system, der benytter AES67-standarden for transport og eventuel kompatibilitet med SMPTE 2110.
Målings- og overvågningsudstyr
Delkontraktnr.: 2
Formålet med dette parti er at erhverve audiovisuelt målings- og overvågningsudstyr til udsendelser for at:
— måle kvaliteten og gyldigheden af digitale videosignaler i høj opløsning, digitale lydsignaler og IP-strømme
— generere synkroniseringssignaler til udsendelsesfaciliteter
— vise signaler vedrørende udsendelsesmonitorer til professionelle og forbrugeranvendelser.
II.1)Omvang van de aanbesteding
II.1.1)Benaming:
Intercomsysteem, meet- en monitoringuitrusting voor omroeptoepassingen.
Referentienummer: COMM/DG/AWD/2017/742.
II.1.2)CPV-code hoofdcategorie32000000 Radio-, televisie-, communicatie-, telecommunicatietoestellen en aanverwante apparatuur
II.1.4)Korte beschrijving:
De afdeling Audiovisuele Media van het Europees Parlement is van plan een openbare opdracht te gunnen voor de levering en installatie van een intercomsysteem, alsook meet- en monitoringuitrusting voor omroeptoepassingen en de verlening van aanverwante diensten in Straatsburg en Brussel.
De opdracht is verdeeld in 2 afzonderlijke percelen:
— perceel 1: intercomuitrusting,
— perceel 2: meet- en monitoringuitrusting.
De audiovisuele dienst wenst de audiovisuele faciliteiten in Straatsburg en Brussel te vernieuwen om de volgende doelstellingen te verwezenlijken:
— vervangen van de 17 jaar oude infrastructuur in Straatsburg door nieuwe technologie,
— anticiperen op de technische en operationele evolutie in de EP-gebouwen in Brussel,
— mogelijk maken van de productie van hdtv-signalen,
— mogelijk maken van de overgang naar IP voor omroeptoepassingen,
— voldoen aan de toenemende behoeften van mediaprofessionals,
— aankopen van gecentraliseerde uitrusting zoals intercom, meetuitrusting en monitoringtoestellen voor beide vestigingen.
II.1.5)Geraamde totale waardeWaarde zonder btw: 2 300 000.00 EUR
II.1.6)Inlichtingen over percelenVerdeling in percelen: ja
Inschrijvingen mogen worden ingediend voor alle percelen
II.2)Beschrijving
II.2.1)Benaming:Perceel nr.: 1
II.2.2)Aanvullende CPV-code(s)32000000 Radio-, televisie-, communicatie-, telecommunicatietoestellen en aanverwante apparatuur
II.2.4)Beschrijving van de aanbesteding:
Doel van dit perceel is de levering van een intercomsysteem en een nieuwe audio-overdrachtinfrastructuur.
Het Europees Parlement wenst de audio-infrastructuur te vernieuwen en indien mogelijk een intercom aan te kopen op een eengemaakt overdrachtnetwerk dat tevens audiosignalen van omroepkwaliteit kan overdragen.
Het Europees Parlement is van plan om de intercomarchitectuur in 3 fasen te ontwikkelen:
— de eerste fase is de inwerkingstelling van een standaardintercomsysteem bestaande uit intercommatrixen en -panelen in Straatsburg,
— de tweede fase is de toevoeging van onderlinge verbinding en een nieuwe intercominfrastructuur aan de vestiging in Brussel,
— de derde fase is een migratie van het standaardintercomsysteem naar een volledig IP-systeem dat gebruikmaakt van de AES67-norm voor overdracht en mogelijk SMPTE 2110-compatibiliteit.
II.2.1)Benaming:
Meet- en monitoringuitrusting
Perceel nr.: 2
Doel van dit perceel is de aankoop van audiovisuele meet- en monitoringuitrusting voor omroeptoepassingen om:
— de kwaliteit en geldigheid van high definition digitale videosignalen, digitale audiosignalen en IP-streams te meten,
— synchronisatiesignalen voor omroepfaciliteiten te genereren,
— signalen op professionele en consumentenomroepschermen weer te geven.
Dodávky - 328158-2017
Belgium-Brussels: Intercommunication system, measurement and monitoring equipment for broadcast application
2017/S 159-328158
Contract notice
Supplies
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Intercommunication system, measurement and monitoring equipment for broadcast application.
Reference number: COMM/DG/AWD/2017/742.
II.1.2)Main CPV code
32000000 Radio, television, communication, telecommunication and related equipment
II.1.4)Short description:
The Audiovisual Unit of the European Parliament is planning to award a public contract for the supply and installation of intercommunication system, measurement and monitoring equipment for broadcast application and related services in Strasbourg and Brussels.
There are 2 separate lots:
— lot 1: intercommunication equipment,
— lot 2: measurement and monitoring equipment.
The audiovisual service would like to renew its audiovisual facilities in Strasbourg and Brussels to achieve the following objectives:
— to replace the 17 years old infrastructure in Strasbourg by new technology,
— to anticipate technical and operational evolution in the EP buildings in Brussels,
— to enable the production of high-definition television signals,
— to enable the IP transition for broadcast application,
— to meet with the growing needs of media professionals,
— to acquire centralised equipment like intercommunication, measurement equipment, monitoring devices on both sites.
II.1.5)Estimated total value
Value excluding VAT: 2 300 000.00 EUR
II.1.6)Information about lots
This contract is divided into lots: yes
Tenders may be submitted for all lots
II.2)Description
II.2.1)Title:
Intercommunication system
Lot No: 1
II.2.2)Additional CPV code(s)
II.2.4)Description of the procurement:
The purpose of this lot is the supply of an intercommunication system and a new audio transport.
The European Parliament is looking to renew its audio infrastructure, and to acquire if possible an intercom on a unified transport network enabled to transport broadcast quality audio signals as well.
The European Parliament plans to develop its intercom architecture in 3 phases:
— the first phase shall see the deployment of standard intercom system comprised of intercom matrices and panels in Strasbourg,
— the second phase shall add interconnection and a new intercom infrastructure to the Brussels site,
— the third phase shall see a migration from the standard intercom system to a full IP system using AES67 standard for transport and possibly SMPTE 2110 compatibility.
Measurement and monitoring equipment
Lot No: 2
The objective of this lot is to acquire audiovisual measurement and monitoring equipment for broadcast application to:
— measure the quality and validity of high-definition video digital signals, audio digital signals and IP streams,
— generate synchronisation signals for broadcast facilities,
— display signals on broadcast professional and consumers monitors.