Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Medieovervågning og -analyse for Forvaltningsorganet for Det Europæiske Forskningsråd.
Sagsnr.: ERCEA/A2/PO/2016/12.
II.1.2)Hoved-CPV-kode72314000 Indsamling og bearbejdning af data
II.1.4)Kort beskrivelse:
Denne rammekontrakt om tjenesteydelser vil tilvejebringe ERCEA overvågning og analyse af samt statistikker for traditionelle og sociale medier i alle EU-medlemsstater såvel som i visse tredjelande.
Disse tjenesteydelser vil give ERCEA løbende feedback om institutionens strategi. De vil endvidere sætte ERCEA i stand til rettidigt at reagere på artikler i medierne og om nødvendigt offentliggøre udtalelser eller reagere via dens sociale mediekanaler.
Tjenesteydelserne, der ønskes via denne rammetjenesteydelseskontrakt, består af:
— overvågning af dækningen af ERCEA i forskellige medier (trykte, audiovisuelle, på nettet og sociale medier) i EU og i tredjelande
— udførelse af analyser og statistikker på grundlag af de oplysninger, der indsamles via medieovervågningen.
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 400 000.00 EUR
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)79416200 PR-servicevirksomhed
79990000 Øvrig forretningsservice
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Se internetadressen anført i punkt I.3.
Νομική βάση:
Οδηγία 2014/24/ΕΕ
II.1)Εύρος της σύμβασης
II.1.1)Τίτλος:
Υπηρεσίες παρακολούθησης και ανάλυσης μέσων ενημέρωσης για τον Εκτελεστικό Οργανισμό του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου Έρευνας.
Αριθμός αναφοράς: ERCEA/A2/PO/2016/12.
II.1.2)Κωδικός κύριου λεξιλογίου CPV72314000 Υπηρεσίες συλλογής και διαταξινόμησης δεδομένων
II.1.4)Σύντομη περιγραφή:
Η προκηρυσσόμενη σύμβαση-πλαίσιο υπηρεσιών θα παράσχει προς τον ERCEA υπηρεσίες παρακολούθησης, στατιστικές υπηρεσίες και υπηρεσίες ανάλυσης παραδοσιακών μέσων ενημέρωσης και μέσων κοινωνικής δικτύωσης σε οποιοδήποτε κράτος μέλος της ΕΕ, καθώς και σε ορισμένες τρίτες χώρες.
Οι εν λόγω υπηρεσίες θα συμβάλουν στη συνεχή ανατροφοδότηση του ERCEA σχετικά με τη στρατηγική του. Επίσης, θα επιτρέψουν στον ERCEA να αντιδρά έγκαιρα σε εκθέσεις των μέσων ενημέρωσης και να δημοσιεύει δηλώσεις όταν απαιτείται ή να αντιδρά μέσω των οικείων διαύλων των μέσων κοινωνικής δικτύωσης.
Οι ζητούμενες υπηρεσίες μέσω της παρούσας σύμβασης-πλαισίου υπηρεσιών περιλαμβάνουν:
— την παρακολούθηση της κάλυψης του ERCEA στα διάφορα μέσα ενημέρωσης (έντυπα, οπτικοακουστικά, επιγραμμικά και μέσα κοινωνικής δικτύωσης) στην ΕΕ και σε τρίτες χώρες,
— την παροχή ανάλυσης και στατιστικών βάσει των πληροφοριών που θα συλλεχθούν μέσω της παρακολούθησης των μέσων ενημέρωσης.
II.1.5)Εκτιμώμενη συνολική αξίαΑξία χωρίς ΦΠΑ: 400 000.00 EUR
II.1.6)Πληροφορίες σχετικά με τα τμήματαΗ παρούσα σύμβαση υποδιαιρείται σε τμήματα: όχι
II.2)Περιγραφή
II.2.2)Επιπλέον κωδικός(-οί) CPV79416200 Υπηρεσίες παροχής συμβουλών σε θέματα δημοσίων σχέσεων
79990000 Διάφορες επιχειρηματικές υπηρεσίες
II.2.4)Περιγραφή της σύμβασης:
Βλέπε διαδικτυακή διεύθυνση που παρέχεται στο τμήμα I.3.
Oikeusperusta:
Direktiivi 2014/24/EU
I kohta: Hankintaviranomainen
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.1)Nimi:
Tiedotusvälineiden seuranta- ja analyysipalvelut Euroopan tutkimusneuvoston toimeenpanovirastolle
Viitenumero: ERCEA/A2/PO/2016/12.
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi72314000 Tiedonkeruu- ja vertailupalvelut
II.1.4)Lyhyt kuvaus:
Tämän palveluja koskevan puitesopimuksen avulla toimitetaan Euroopan tutkimusneuvoston toimeenpanovirastolle (ERCEA) perinteisiä tiedotusvälineitä ja sosiaalista mediaa koskevia seurantaa, tilastoja ja analyyseja missä tahansa EU:n jäsenvaltiossa sekä joissain kolmansissa maissa.
Näiden palveluiden avulla edistetään Euroopan tutkimusneuvoston toimeenpanoviraston strategiaa koskevaa jatkuvaa palautetta. Sopimuksen avulla mahdollistetaan myös se, että Euroopan tutkimusneuvoston toimeenpanovirasto reagoi oikea-aikaisesti tiedotusvälineiden raportteihin ja julkaisee tarvittaessa lausuntoja tai reagoi viraston sosiaalisen median kanavien kautta.
Tässä palveluja koskevassa puitesopimuksessa vaaditut palvelut ovat seuraavanlaiset:
— Euroopan tutkimusneuvoston toimeenpanoviraston näkyvyyden seuranta eri tiedotusvälineissä (lehdistö, audiovisuaaliset tiedotusvälineet, verkkotiedotusvälineet ja sosiaalinen media) EU:ssa ja kolmansissa maissa,
— analyysien ja tilastojen toimitus tiedotusvälineiden seurannan avulla kerättyjen tietojen perusteella.
II.1.5)Arvioitu kokonaisarvoArvo ilman alv:tä: 400 000.00 EUR
II.1.6)Osia koskevat tiedotTämä sopimus on jaettu osiin: ei
II.2)Kuvaus
II.2.2)CPV-lisäkoodi(t)79416200 Suhdetoimintaa koskevat konsulttipalvelut
79990000 Erilaiset liike-elämän palvelut
II.2.4)Kuvaus hankinnasta: