Varer - 357861-2022
Danmark-København: Spunsjern
2022/S 126-357861
Udbudsbekendtgørelse
Varer
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Udbud af spunsjern til Enghave Brygge
II.1.2)Hoved-CPV-kode
44212400 Spunsjern
II.1.4)Kort beskrivelse:
Udbud af indkøb/bestilling og levering af spunsjern for kaj- og kanalvægge til Enghave Brygge. Anslået mængde af leverancen er forventeligt ca. 740 lbm spunsvæg i længder varierende fra 6,6 m til 12,0 m. Anslået samlet vægt af spunsleverance er ca. 740 ton. Det forudsættes, at der anvendes stål S355 GP iht. DS/EN 10248-1.
Spunsjern skal overholde krav angivet i DS/EN 10263 samt tolerancer iht. DS/EN 10248-2 Spunsjern leveres som nye, ubeskadigede jern med kun uvæsentlige rustangreb, dvs. maksimalt rustgrad B iht. ISO 8501-1:2007. Spunsjernene leveres ubehandlede fra værk. De leverede spunsjern skal være fri for overfladefejl, indre fejl og formfejl af hensyn til stålets styrke, anvendelse og udseende.
Der henvises til kravspecifikationen, som indeholder krav til spunsjernet.
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 6 500 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud efter udbudslovens afsnit II. Udbuddet vedrører indkøb af spunsjern, som angivet ovenfor i pkt. II.1.4.
Ordregiver vil udelukke tilbudsgiver fra at deltage i udbuddet, hvis denne er omfattet af følgende udelukkelsesgrunde:
• en eller flere af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens §§ 135-136, og/eller
• en eller flere af de frivillige udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2 og 7.
Som dokumentation for, at tilbudsgiver ikke er omfattet af de nævnte udelukkelsesgrunde, vil By & Havn indhente følgende dokumentation:
Virksomheder, der er etableret i Danmark, kan anvende en serviceattest fra Erhvervsstyrelsen som dokumentation for, at de ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene. Det gælder også, hvis virksomheden har udenlandske ledelsesmedlemmer.
Virksomheder, der ikke er etableret i Danmark, kan fremlægge følgende dokumentation for, at virksomheden ikke er omfattet af en eller flere udelukkelsesgrunde (i prioriteret rækkefølge):
• Uddrag fra relevante registre eller tilsvarende dokumenter udstedt af en kompetent retslig eller administrativ myndighed samt certifikater udstedt af de kompetente myndigheder
• Erklæringer under ed
• Erklæringer på tro og love, der er afgivet for en kompetent retslig eller administrativ myndighed, for en notar eller for en kompetent faglig organisation i det land, hvor virksomheden er etableret.
Dokumentationen må ikke være udstedt tidligere end 6 måneder før tilbudsfristen.
Består tilbudsgiver af en sammenslutning af virksomheder, jf. afsnit 7.2.1 i udbudsbetingelserne, skal dokumentation i forhold til udelukkelsesgrunde fremlægges for hver af virksomhederne i sammenslutningen.
I forbindelse med dette udbud gælder EU-forordning 576/2022, art. 1, nr. 23), der bl.a. ændrer EU-forordning 833/2014 med indsættelse af stk. 5 k om forbuddet mod at tildele offentlige kontrakter, der er omfattet af udbudsdirektiverne, til bl.a. russiske statsborgere eller fysiske eller juridiske personer, enheder eller organer, der er etableret i Rusland m.v. Der henvises til EU-forordning 576/2022 for bestemmelsens nærmere ordlyd og omfang. Ordregiver er berettiget til at kræve dokumentation for ansøgeres og tilbudsgiveres og eventuelle underleverandørers etableringssted, ejerforhold og andre oplysninger af relevans for overholdelsen af forbuddet på ethvert tidspunkt i udbudsprocessen. Det vil medføre udelukkelse fra udbudsproceduren, hvis en tilbudsgiver er omfattet af forbuddet. Ifm. tilbudsafgivelsen skal tilbudsgiverne udfylde og underskrive en egen-erklæring vedr. russisk ejerskab (bilag IV til udbudsbetingelserne), som skal vedlægges tilbuddet.