Bygge og anlæg - 360645-2018
Danmark-København: Arbejder i forbindelse med udlægning af rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger
2018/S 157-360645
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter – forsyningsvirksomhed
Resultat af udbudsproceduren
Bygge- og anlægsarbejder
Retsgrundlag:
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
FTN Passiv Entreprenørudbud Øst/Vest
II.1.2)Hoved-CPV-kode
45231000 Arbejder i forbindelse med udlægning af rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger
II.1.4)Kort beskrivelse:
Kontrakterne vedrører byggeri og anlæg i forbindelse med udrulning af FTN Passiv infrastruktur (Fixed Transmission Network – passiv fiberinfrastruktur) i Danmark. Arbejdet omfatter i hovedtræk etablering af en sammenhængende nedgravet rørinfrastruktur på de nedenfor nævnte strækninger inklusiv sætning af brønde.
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: ja
II.2)Beskrivelse
II.2.1)Betegnelse:
FTN Passiv Entreprenørudbud Øst
Delkontraktnr.: 1
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Kontraktens arbejde omfatter i hovedtræk etablering af en sammenhængende nedgravet rørinfrastruktur på strækningen Odense – Svendborg.
FTN Passiv Entreprenørudbud Vest
Delkontraktnr.: 2
Kontraktens arbejde omfatter i hovedtræk etablering af en sammenhængende nedgravet rørinfrastruktur på strækningen Langå - Hobro.