Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Tjenesteydelser vedrørende flytning, håndtering og relaterede ydelser
Sagsnr.: 06B50/2020/M036
II.1.2)Hoved-CPV-kode79620000 Personaleformidling, herunder midlertidigt ansatte
II.1.4)Kort beskrivelse:
Kontraktens genstand er tjenesteydelser vedrørende flytning, håndtering og relaterede ydelser til Europa-Parlamentets bygningskompleks i Bruxelles. Kontrahenten forpligtes til lejlighedsvis at stille en udendørs lift til rådighed med henblik på at læsse og aflæsse varer på Europa-Parlamentets anmodning.
II.1.5)Anslået samlet værdi
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Der er tale om ydelser af to forskellige typer: for det første almindelige flytteaktiviteter, der er baseret på en konstant tilstedeværelse af 12 til 20 håndteringsmedarbejdere i Europa-Parlamentets lokaler, og for det andet en ad hoc-tilstedeværelse af 30 til 40 håndteringsmedarbejdere over flere dage, hvor pågældende skal læsse og aflæsse transportkasser før og efter sessionen.
Base juridique:
Directive 2014/24/UE
II.1)Étendue du marché
II.1.1)Intitulé:
Fourniture de prestations de déménagement, de manutention et de services associés
Numéro de référence: 06B50/2020/M036
II.1.2)Code CPV principal79620000 Services de mise à disposition de personnel, y compris de personnel temporaire
II.1.4)Description succincte:
Le marché porte sur la fourniture de prestations de déménagement, de manutention et de services associés pour le complexe des bâtiments du Parlement européen à Bruxelles. Le contractant s’engagera à mettre occasionnellement à disposition un élévateur extérieur pour chargement et déchargement de marchandises à la demande du Parlement européen.
II.1.5)Valeur totale estimée
II.1.6)Information sur les lotsCe marché est divisé en lots: non
II.2)Description
II.2.4)Description des prestations:
Il s’agit de prestations qui se distinguent selon deux typologies, d’une part, une activité de déménagement courant qui se base sur la présence régulière et continue de 12 à 20 manutentionnaires dans les locaux du Parlement européen, et d’autre part, d’une présence ponctuelle de 30 à 40 manutentionnaires, répartis sur plusieurs jours, qui devront effectuer la charge et la décharge des cantines de transport avant et après la session.
Oznámenie o vyhlásení verejného obstarávania
Právny základ:
Smernica 2014/24/EÚ
II.1)Rozsah obstarávania
II.1.1)Názov:
Poskytovanie sťahovacích, manipulačných služieb a súvisiacich služieb
Referenčné číslo: 06B50/2020/M036
II.1.2)Hlavný kód CPV79620000 Služby v oblasti zabezpečovania personálu, vrátane zabezpečovania pracovníkov na čas určitý
II.1.4)Stručný opis:
Obstarávanie sa týka poskytovania sťahovacích, manipulačných služieb a súvisiacich služieb pre komplex budov Európskeho parlamentu v Bruseli. Dodávateľ sa zaväzuje, že na žiadosť Európskeho parlamentu príležitostne poskytne vonkajšie zdvíhacie zariadenie na nakladanie a vykladanie tovaru.
II.1.5)Celková odhadovaná hodnota
II.1.6)Informácie o častiachTáto zákazka sa delí na časti: nie
II.2)Opis
II.2.4)Opis obstarávania:
Ide o poskytovanie služieb, ktoré sa dajú rozdeliť na dva typy, na jednej strane bežná sťahovacia činnosť založená na pravidelnej a nepretržitej prítomnosti 12 až 20 členov obslužného personálu v priestoroch Európskeho parlamentu, a na druhej strane príležitostná prítomnosť 30 až 40 členov obslužného personálu rozdeleného na niekoľko dní, ktorí budú nakladať a vykladať prepravné kontajnery pred a po zasadnutí.