Tjenesteydelser - 438733-2017
Danmark-Ballerup: Installation af elektrisk og mekanisk udstyr
2017/S 211-438733
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter
Resultat af udbudsproceduren
Tjenesteydelser
Retsgrundlag:
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Delaftale 1 — Elarbejde, vest.
II.1.2)Hoved-CPV-kode
51100000 Installation af elektrisk og mekanisk udstyr
II.1.4)Kort beskrivelse:
Rammeaftalen omfatter løbende modifikation og reparation ombord på skibene. Denne type arbejde foregår ofte hurtigt og effektivt, så skibenes beredskab påvirkes mindst muligt.
Som følge heraf er der brug for el-teknisk assistance fra eksterne firmaer, som igangsættes med kort varsel når behovet opstår. Endvidere forgår en del af arbejdet i samarbejde med andre typer håndværkere, eksempelvis malere, isolatører, stilladsarbejdere og kranførere.
Rammeaftalen dækker elarbejde i Vestdanmark som beskrevet i pkt. 5.3.1 i rammeaftalen.
Rammeaftalen vil blive tildelt til 3 aktører.
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Ved tildeling af ordre efter rammeaftalen skelnes der mellem ordrer der har en værdi på over og under 200 000 DKK. Hvis værdien er på under 200 000 DKK tildeles ordren efter kaskademodellen, og hvis ordren har en værdi på over 200 000 sker tildeling efter gennemførsel af miniudbud. Procedurerne for kaskademodellen og gennemførsel af miniudbud er beskrevet i detaljer i bilag E til rammeaftalen.
Obs. FMI skal gøre opmærksom på, at vedståelsesfristen i udbudsbetingelserne, punkt 6.1, er ændret fra 6 måneder til 2 måneder i henhold til udbudsbetingelserne punkt IV.2.6) minimumsperiode, i hvilken den bydende er forpligtet af sit tilbud.