Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Euroscola — udarbejdelse, koordinering og drift af programmet
Sagsnr.: COMM/DG/AWD/2018/482
II.1.2)Hoved-CPV-kode79952000 Tjenesteydelser i forbindelse med arrangementer
II.1.4)Kort beskrivelse:
Europa-Parlamentets kontor i Strasbourg har siden 1989 udviklet et udvekslingsprogram for unge med henblik på at give disse kendskab til Parlamentets rolle og forståelse for nødvendigheden af et personligt engagement i et demokrati. Målet med programmet er at forberede de unge på deres rolle som EU-borgere.
I cirka 20 dage samles op til 600 unge fra forskellige EU-lande samt deres lærere under et organiseret program, der skal simulere medlemmerne af Europa-Parlamentets aktiviteter (udvalgsmøder, plenarmøder, afstemninger, diskussioner, vedtagelse af resolutioner osv.). Et lederteam skal, under en EP-tjenestemands myndighed, sørge for tilrettelæggelsen, koordineringen og styringen af aktiviteter under dagene.
Den valgte kontrahent skal lede aktiviteterne, motivere deltagerne, føre tilsyn med de unge under det daglige program samt sikre, at de deltager aktivt og engageret i programmet.
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 540 000.00 EUR
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Den valgte kontrahent skal lede aktiviteterne, motivere deltagerne, føre tilsyn med de unge under det daglige program samt sikre, at de deltager aktivt og engageret i programmet (se bilag I – tekniske specifikationer).
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Euroscola — Vorbereitung, Koordinierung und Begleitung des Programms
Referenznummer der Bekanntmachung: COMM/DG/AWD/2018/482
II.1.2)CPV-Code Hauptteil79952000 Event-Organisation
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Das Büro des Europäischen Parlaments in Straßburg hat seit 1989 ein Programm für Zusammenkünfte von Jugendlichen entwickelt, um ihnen die Rolle des Europäischen Parlaments verständlich zu machen und damit sie die Notwendigkeit des persönlichen Einsatzes in einer Demokratie verstehen. Das Ziel dieses Programms ist es, die Jugendlichen auf ihre Rolle als europäische Bürger vorzubereiten.
In etwa 20 Tagen mit bis zu 600 Jugendlichen aus den Ländern der Europäischen Union sowie ihre Lehrer sind im Rahmen eines Programms organisiert, das einer Simulierung der Tätigkeit der europäischen Parlamente entspricht (Kommissionsbesprechung, Plenarsitzung, Wahlen, Diskussionen, Verabschiedung von Beschlüssen, usw.). Ein Begleitteam gewährleistet unter der Aufsicht eines Beamten des Europäischen Parlaments die Vorbereitung, Koordinierung und Begleitung dieser Tage.
Das ausgewählte Unternehmen soll das Programm begleiten und die Teilnehmer motivieren, die Jugendlichen während des Tagesablaufs zu beobachten und ihre aktive und lebhafte Teilnahme am Programm sicherstellen.
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 540 000.00 EUR
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Das ausgewählte Unternehmen soll das Programm begleiten und die Teilnehmer motivieren, die Jugendlichen während des Tagesablaufs zu beobachten und ihre aktive und lebhafte Teilnahme am Programm sicherstellen (siehe Anhang I - technische Spezifikationen).
Bunús dlí:
Treoir 2014/24/AE
II.1)Raon feidhme an tsoláthair
II.1.1)Teideal:
Euroscola — an clár a ullmhú, a chomhordú agus a éascú
Uimhir thagartha: COMM/DG/AWD/2018/482
II.1.2)Príomhchód CPV79952000 Event services
II.1.4)Cur síos achomair:
Ón mbliain 1989 i leith, tá oifig Strasbourg Pharlaimint na hEorpa ag forbairt cláir chruinnithe do dhaoine óga chun taithí a fháil ar ról Pharlaimint na hEorpa agus chun tuiscint a fháil ar an ngá le rannpháirtíocht phearsanta i ndaonlathas. Is í aidhm an chláir seo daoine óga a ullmhú dá ról mar shaoránaigh Eorpacha.
Tabharfar suas le 600 duine óg agus a múinteoirí le chéile ó thíortha an Aontais Eorpaigh ar feadh fiche lá agus eagrófar iad mar chuid de chlár a chomhfhreagraíonn d’ionsamhlúchán de ghníomhaíocht parlaiminteach Eorpach (cruinniú coiste, seisiún iomlánach, vótaí, pléití, glacadh rún, etc.). Beidh foireann éascaitheoirí, faoi údarás oifigigh ó Pharlaimint na hEorpa, freagrach as ullmhúchán, comhordú agus éascú na laethanta seo.
Beidh an chuideachta a roghnaítear freagrach as an gclár a threorú agus rannpháirtithe a spreagadh, ag maoirsiú daoine óga isló, agus ag cinntiú go mbíonn rannpháirtíocht ghníomhach agus bheoga acu sa chlár.
II.1.5)Luach iomlán meastaLuach gan CBL san áireamh: 540 000.00 EUR
II.1.6)Faisnéis faoi bheartaTá an conradh seo roinnte ina bhearta: níl
II.2)Cur síos
II.2.4)Cur síos ar an soláthar:
Beidh an chuideachta a roghnaítear freagrach as an gclár a threorú agus rannpháirtithe a spreagadh, ag maoirsiú daoine óga isló, agus ag cinntiú go mbíonn rannpháirtíocht ghníomhach agus bheoga acu sa chlár (féach iarscríbhinn I - Sonraíochtaí teicniúla).