Bekendtgørelse om ændringer eller supplerende oplysninger
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Anskaffelse og vedligholdelse af kemikalieindsatsdragter type 1A og 1B
II.1.2)Hoved-CPV-kode35000000 Sikkerheds-, brandbekæmpelses, politi- og forsvarsudstyr
II.1.4)Kort beskrivelse:
Denne bekendtgørelse omhandler indgåelse af en rammeaftale på kemikalieindsatsdragter type 1A og type 1B til brug primært i Forsvaret og Beredskabsstyrelsen. Dragterne benyttes i de tilfælde hvor det er påkrævet af hensyn til mandskabets sikkerhed. Særligt ved hændelser med farlige stoffer, hvor direkte kontakt ikke med sikkerhed kan undgås eller hvor det kemiske stof ikke er kendt.
Der er tale om en 4 årig aftale, som dækker både indkøb af dragter, reservedele samt uddannelsesydelser.
Aftalen kan også benyttes af de Kommunale Redningsberedskaber, som fremgår af Appendiks I til aftalen.