Tjenesteydelser - 476387-2021
Danmark-Viborg: Konsulentvirksomhed inden for forskning og udvikling
2021/S 183-476387
Udbudsbekendtgørelse
Tjenesteydelser
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Udbud af EU-specialistydelser på erhvervsområdet
II.1.2)Hoved-CPV-kode
73200000 Konsulentvirksomhed inden for forskning og udvikling
II.1.4)Kort beskrivelse:
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 2 800 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Opgaven vedrører validering af virksomhedsdrevne innovationsprojekters match til EU’s fundingmuligheder. Rådgivningsydelsen er en integreret del af den afklaringsservice som Ordre-giver leverer gratis til primært små og mellemstore virksomheder i Midtjylland. Ordregivers afklaringsservice hjælper virksomheder med at forstå deres muligheder i EU’s innovations-fremmeprogrammer med afsæt i virksomhedens konkret innovationsideér/projekter. Ordre-giver er en integreret del af det midtjyske erhvervsfremmesystem. Bl.a. herfra henvises interessante virksomheder/leads til afklaring. Ordregiver fortager en indledende matchning i forhold til EU’s programmer og henviser i øvrigt videre til andre aktører i erhvervsfremmesystemet, hvis det er relevant. Hvis der kan etableres match, skal leverandøren herpå levere en ekspertvurdering af virksomhedens innovationsprojekts mulighed for at klare sig i konkurrencen i relevante programmer i form af en anbefaling af om virksomheden bør søge funding. Afklaringsforløbet afsluttes når virksomheden har et grundlag for at kunne træffe en beslutning om at søge eller ej. Denne kerneydelse suppleres med en nogle relaterede ydelser som alle drejer sig om support til CDEUs organisation når virksomheder vejledes i forhold til deltagelse i EU's programmer samt afholdelse af oplæg om EU-finansieret innovation. Or-dregiver forventer at bruge ca. 700.000 kr. om året til rådgiverindkøb under den udbudte Rammeaftale. Ordregiver har til hensigt at indgå Rammeaftale med tre leverandører.