Bekendtgørelse om indgåede kontrakter
Resultat af udbudsproceduren
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Koncession vedrørende butikker for besøgende i Huset for Europæisk Histories og Parlamentariums bygninger i Bruxelles.
Sagsnr.: COMM/DG/AWD/2017/320.
II.1.2)Hoved-CPV-kode55900000 Detailhandel
II.1.4)Kort beskrivelse:
Forvaltning og drift, udelukkende på koncessionshaverens risiko, af museumsbutikker på 2 steder: museumsbutik i Huset for Europæisk Histories bygning og butikken for besøgende i Parlamentarium-besøgscentret i Bruxelles.
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Udbuddet har til formål at udvælge en koncessionshaver, der vil påtage sig driften og forvaltningen, udelukkende på koncessionshaverens risiko, af butikkerne i Huset for Europæisk Histories bygning og butikken for besøgende i Parlamentarium i Bruxelles, på betingelserne i koncessionskontrakten og bilag hertil, der udgør en integreret del heraf.
Kontrakten dækker hele processen med design og produktion eller indkøb af varer, der skal sælges. Produkterne til salg skal være kreative og innovative og være direkte forbundet med Europa-Parlamentet eller Huset for Europæiske Historie i form af deres art, det budskab, de formidler, eller deres geografiske identitet. Produkter skal være originale produkter af god kvalitet, der overholder belgisk og europæisk lov. Produkter skal afspejle Europa-Parlamentets politikker, navnlig de sociale rettigheder og beskyttelsen af miljøet. Dele af produktsortimentet bør også afspejle indholdet i udstillingerne i Huset for Europæisk Historie og Parlamentarium.