Pravna osnova:
Direktiva 2014/24/EU
II.1)Opseg nabave
II.1.1)Naziv:
Otvoreni modeli za mikropoduzeća u pogledu inovacija u europskim kućama koje pripadaju kulturnoj baštini te se nalaze u obiteljskom vlasništvu
II.1.2)Glavna CPV oznaka73210000 Usluge savjetovanja na području istraživanja
II.1.4)Kratak opis:
Cilj akcije je jačanje sposobnosti privatnih vlasnika kuća koje pripadaju kulturnoj baštini i opremiti ih inovativnim poslovnim modelima.
Pripremnom akcijom će se mapirati postojeći poslovni modeli koje koriste kuće koje pripadaju kulturnoj baštini te se nalaze u obiteljskom vlasništvu u EU-u, oni će se usporediti, identificirat će se i dijeliti najbolje prakse i moguće inovacije.
Njime će se kvantificirati i kvalificirati ekonomska vrijednost kuća koje pripadaju kulturnoj baštini te se nalaze u obiteljskom vlasništvu u EU-u te identificirati njihov potencijal za doprinos raznim politikama EU-a, uključujući inovacije, socijalno uključivanje, obrazovanje, rad s mladima i interkulturalni dijalog. Dodana vrijednost proizlazit će iz sinergija s trenutačnim akcijama EU-a posvećenima kulturnoj baštini (Dani europske baštine, Nagrada EU-a za kulturnu baštinu, Oznaka europske baštine).
Na kraju, akcijom će se pridonijeti ciljevima Europske godine kulturne baštine putem širenja i podizanja svijesti o europskoj vrijednosti baštine.
II.1.5)Procijenjena ukupna vrijednostVrijednost bez PDV-a: 500 000.00 EUR
II.1.6)Podaci o grupamaOvaj ugovor podijeljen je na grupe: ne
II.2)Opis
II.2.4)Opis nabave:
Ciljevi su:
1. jačanje sposobnosti privatnih vlasnika kuća koje pripadaju kulturnoj baštini za održavanje i zadržavanje takve imovine te njihovo opremanje inovativnim poslovnim modelima;
2. analiza ekonomskog i društvenog potencijala takvih praksi i pružanje preporuka u području politike;
3. isticanje važnosti obrazovanja, osposobljavanja i inovacija za održavanje i podršku u pogledu kulturne baštine;
4. rješavanje pitanja prijenosa znanja o kulturnoj baštini mlađim generacijama i stjecanje vještina povezanih s baštinom od strane novih generacija;
5. rješavanje pitanja participatornog upravljanja za kulturno vlasništvo među javnim i privatnim dionicima.
Pripremna akcija trajat će tijekom 2018. Europske godine kulturne baštine, što će biti mogućnost podizanja šire svijesti o doprinosu kuća koje pripadaju kulturnoj baštini te se nalaze u obiteljskom vlasništvu zaštiti kulturne baštine i održivom upravljanju tom baštinom.
Il-bażi ġuridika:
Direttiva 2014/24/UE
II.1)L-għan tal-ksib
II.1.1)Titlu:
Mudelli miftuħa ta' negozji tat-tip mikro għal innovazzjoni fi djar b'wirt storiku proprjetà ta' familji Ewropej.
II.1.2)Kodiċi ewlieni CPV73210000 Servizzi ta' konsulenza dwar ir-riċerka
II.1.4)Deskrizzjoni qasira:
L-objettiv tal-azzjoni hu biex isaħħaħ il-ħila tas-sidien privati tad-djar b'wirt storiku u jiġu mgħammra b'mudelli ta' negozji innovattivi.
L-azzjoni preparatorja se tfassal il-mudelli tan-negozju eżistenti li jintużaw minn djar b'wirt storiku proprjetà ta' familji fl-UE, tqabbilhom, tidentifika u taqsam l-aqwa prattiċi u l-potenzjal tal-innovazzjonijiet.
Hi se tikkwantifika u tikkwalifika wkoll il-valur ekonomiku tad-djar b'wirt storiku proprjetà ta' familji fl-UE u tidentifika l-potenzjal tagħhom biex jikkontribwixxu għal diversi politiki tal-UE, inkluż l-innovazzjoni, l-inklużjoni soċjali, l-edukazzjoni, ix-xogħol għaż-żgħażagħ u d-djalogu interkulturali. Il-valur miżjud se jiġi mis-sinerġiji ma' azzjonijiet tal-UE kurrenti ddedikati lill-wirt kulturali (Il-Jiem tal-Wirt Ewropew, il-Premju tal-UE għall-Wirt Kulturali, il-Marka tal-Wirt Ewropew).
Finalment l-azzjoni se tikkontribwixxi għall-objettivi tas-Sena Ewropea tal-Wirt Kulturali permezz tat-tixrid u t-tqajjim tal-kuxjenza tal-valur tal-wirt Ewropew.
II.1.5)Stima tal-valur totaliValur mingħajr VAT: 500 000.00 EUR
II.1.6)Informazzjoni dwar il-lottijietDan il-kuntratt huwa maqsum f’lottijiet: le
II.2)Deskrizzjoni
II.2.4)Deskrizzjoni tal-akkwist:
L-għanijiet huma:
1. biex tisaħħaħ il-ħila tas-sidien privati ta' djar b'wirt storiku biex isostnu u jżommu dawn il-proprjetajiet u jiġu mgħammra b'mudelli ta' negozji nnovattivi;
2. biex jiġi analizzat il-potenzjal ekonomiku u soċjali ta' dawn il-prattiċi u jiġu pprovduti rakkomandazzjonijiet dwar il-politika;
3. biex jiġu enfasizzati l-importanza tal-edukazzjoni, it-taħriġ u l-innovazzjoni għall-manutenzjoni u l-appoġġ tal-wirt kulturali;
4. biex tiġi ttrattata l-kwistjoni tat-trasmissjoni tal-għarfien tal-wirt kulturali lill-ġenerazzjonijiet żgħażagħ u l-akkwist ta' ħiliet tal-wirt storiku mill-ġenerazzjoni l-ġdida;
5. biex tiġi ttrattata l-kwistjoni tat-tmexxija preparatorja għall-wirt kulturali fost l-atturi pubbliċi u privati.
L-azzjoni preparatorja se ssir matul l-2018 is-Sena Ewropea tal-Wirt Kulturali, li tagħmilha opportunità biex titqajjem kuxjenza usa' dwar il-kontribuzzjoni ta' djar b'wirt storiku proprjetà ta' familji għall-protezzjoni tal-wirt kulturali u l-immaniġġjar sostenibbli tiegħu.
Temei juridic:
Directiva 2014/24/UE
II.1)Obiectul achiziţiei
Modele de microîntreprinderi deschide pentru inovare în casele cu valoare patrimonială deținute de familiile europene.
II.1.2)Cod CPV principal73210000 Servicii de consultanţă în cercetare
II.1.4)Descriere succintă:
Obiectivul acțiunii este de a consolida capacitatea proprietarilor privați de case cu valoare patrimonială și de a le dota cu modele de întreprinderi inovatoare.
Acțiunea pregătitoare va inventaria modelele de întreprinderi existente utilizate de casele cu valoare patrimonială deținute de familiile din UE, le va compara, va identifica și va împărtăși cele mai bune practici și potențialele inovări.
De asemenea, aceasta va cuantifica și califica valoarea economică a caselor cu valoare patrimonială deținute de familiile din UE și va identifica potențialul acestora de a contribui la diferite politici ale UE, inclusiv în domeniul inovării, incluziunii sociale, educației, activităților pentru tineret și dialogului intercultural. Valoarea adăugată va rezulta din sinergiile cu actualele acțiuni ale UE, destinate patrimoniului cultural (Zilele europene ale patrimoniului, Premiul UE pentru patrimoniul cultural, Marca patrimoniului european).
În final, acțiunea va contribui la obiectivele Anului European al Patrimoniului Cultural prin intermediul diseminării și al sensibilizării cu privire la valoarea europeană a patrimoniului.
II.1.5)Valoarea totală estimatăValoare fără TVA: 500 000.00 EUR
II.1.6)Informații privind loturileContractul este împărțit în loturi: nu
II.2)Descriere
II.2.4)Descrierea achiziţiei publice:
Obiectivele sunt:
1. consolidarea capacității proprietarilor privați de case cu valoare patrimonială în vederea susținerii și întreținerii acestor proprietăți și a dotării lor cu modele de întreprinderi inovatoare;
2. analizarea potențialului economic și social al acestor practici și furnizarea de recomandări politice;
3. sublinierea importanței educației, formării și inovării pentru conservarea și susținerea patrimoniului cultural;
4. abordarea chestiunii legate de transmiterea cunoștințelor privind patrimoniul cultural către generațiile mai tinere și dobândirea de competențe în materie de patrimoniu de către noua generație;
5. abordarea chestiunii legate de guvernanța participativă pentru patrimoniul cultural în rândul actorilor publici și privați.
Acțiunea pregătitoare se va derula pe parcursul Anului European al Patrimoniului Cultural 2018, reprezentând o oportunitate de sensibilizare la scară mai largă în ceea ce privește contribuția caselor cu valoare patrimonială deținute de familii la protejarea patrimoniului cultural și la gestionarea sa durabilă.