Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.2)Hoved-CPV-kode90000000 Tjenesteydelser i forbindelse med spildevand, affald, rengøring og miljøbeskyttelse
II.1.4)Kort beskrivelse:
Udbuddet vedrører gaderenholdelse, der overordnet omfatter fjernelse af affald, tømning af affaldsbeholdere samt ukrudtsbekæmpelse på faste belægninger.
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 107 304 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)90610000 Gaderengøring og -fejning
90612000 Gadefejning
90510000 Bortskaffelse og behandling af affald
77312000 Fjernelse af ukrudt
77312100 Ukrudtsbekæmpelse
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Opgaven vedrører renholdelse af offentlige veje, cykelstier, p-pladser og p-båse, fodgængerområder, herunder f.eks. ved læskure, trapper og tunneller, springvand, samt i visse tilfælde gadebeplantninger og havnebassin i Odense Kommune. Renholdelsen vedrører både fjernelse af affald og ukrudtsbekæmpelse. For så vidt angår ukrudtsbekæmpelsen, gælder dette hovedsageligt på og omkring faste belægninger. Derudover omfatter opgaven også tømning af affaldsbeholdere i det offentlige rum. Fjernelse af problemaffald er ikke omfattet.