Denne bekendtgørelse er kun vejledende
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Udbud af produkter til tandbehandling
II.1.2)Hoved-CPV-kode33000000 Medicinsk udstyr, lægemidler og produkter til personlig pleje
II.1.4)Kort beskrivelse:
Udbuddet vedrører indkøb af materialer til tandbehandling til ordregiver. Der udbydes 11 produktkategorier. Produktkategorierne fremgår af udbudsmaterialet.
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 32 360 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)33130000 Instrumenter og udstyr til tandpleje og delspecialer herunder
33131000 Håndinstrumenter til tandlæger
33132000 Tandimplantat
33133000 Tilbehør til tandaftryk
33134000 Tilbehør til endodonti
33135000 Ortodontisk udstyr
33136000 Roterende og slibende instrument
33137000 Tilbehør til dentalprofylakse
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Udbuddet vedrører indkøb af materialer til tandbehandling til ordregiver. Der udbydes 11 produktkategorier: Protetik, Engangsartikler, Instrumenter, Sprøjter og spidser, Profylakse, Fyldninger (Præparation og pudsning, forbehandling), Rodbehandling, Røntgen, Desinfektion og sterilisation (reservedele autoklave), Legetøj samt Småudstyr.