Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Undersøgelse af drivkræfterne bag forsikringsselskabers og pensionskassers aktieinvesteringer
Sagsnr.: FISMA/2017/089/C
II.1.2)Hoved-CPV-kode79311400 Økonomisk undersøgelse
II.1.4)Kort beskrivelse:
Formålet med denne undersøgelse er, på kvantitativ og kvalitativ vis, at identificere og analysere drivkræfterne bag forsikringsselskabers og pensionskassers aktieinvesteringer.
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 500 000.00 EUR
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)72316000 Dataanalyse
72314000 Indsamling og bearbejdning af data
79310000 Markedsanalyse
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Kontrahenten skal til at begynde med præsentere og sammenligne de markeder, der er relevante for forsikringsselskaber og pensionskasser inden og uden for EU på basis af detaljerede datablade, og fremlægge tendenserne inden for deres aktieinvesteringer. Kontrahenten skal derefter udføre interviews med forsikringsselskaber og pensionskasser for bedre at forstå de faktorer, der påvirker deres investeringsstrategier. Interviewene skal støttes af kvantitativ og kvalitativ information om de overvejede selskabers aktiver og passiver for at sikre sammenlignelighed på tværs af interviewene. Analyserne af markederne og af udsnittet bør hjælpe med at identificere de relevante drivkræfter bag aktieinvestering. Kontrahenten skal separat udføre en analyse af aktieinvesteringer, der relaterer til enhedsforbundne og indeksregulerede forsikringsaftaler inden for EU, såvel som aktieinvesteringer, der udføres af bidragsbaserede pensionskasser.
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Study on the drivers of investments in equity by insurers and pension funds
Reference number: FISMA/2017/089/C
II.1.2)Main CPV code79311400 Economic research services
II.1.4)Short description:
The purpose of the study is to identify and analyse quantitatively and qualitatively the drivers of investments in equity by insurers and pension funds.
II.1.5)Estimated total valueValue excluding VAT: 500 000.00 EUR
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)72316000 Data analysis services
72314000 Data collection and collation services
79310000 Market research services
II.2.4)Description of the procurement:
The contractor shall firstly present and compare the relevant insurance and pension funds markets in and outside the EU, on the basis of detailed factsheets, and exhibit the trends in their equity investments. The contractor shall then conduct interviews with insurance companies and pension funds to better understand the factors which influence their investment strategies. The interviews shall be supported by quantitative and qualitative information about the assets and liabilities of the companies considered, to ensure comparability across the interviews. The analyses of the markets and of the sample should help identifying the relevant drivers of investments in equity. The contractor shall conduct separately an analysis of investments in equity related to unit-linked and indexed linked insurance contracts in the EU, as well as investments in equity made by defined contribution pension funds.
Õiguslik alus:
Direktiiv 2014/24/EL
I osa: Hankija
II.1)Hanke kogus või ulatus
II.1.1)Nimetus:
Uuring kindlustusandjate ja pensionifondide omakapitali tehtavate investeeringute soodustajate kohta
Viitenumber: FISMA/2017/089/C
II.1.2)CPV põhikood79311400 Majandusuuringute teenused
II.1.4)Lühikirjeldus:
Uuringu eesmärk on teha kindlaks kindlustusandjate ja pensionifondide omakapitali tehtavate investeeringute soodustajad ning neid kvantitatiivselt ja kvalitatiivselt analüüsida.
II.1.5)Eeldatav kogumaksumus või suurusjärkMaksumus käibemaksuta: 500 000.00 EUR
II.1.6)Teave osade kohtaHankeleping on jaotatud osadeks: ei
II.2)Kirjeldus
II.2.2)CPV lisakood(id)72316000 Andmete analüüsiteenused
72314000 Andmekogumis- ja -põimimisteenused
79310000 Turu-uuringu teenused
II.2.4)Hanke kirjeldus:
Töövõtja esitab ja võrdleb kõigepealt asjaomaseid kindlustus- ja pensionifondide turgusid ELis ja mujal, lähtudes detailsetest teabelehtedest, ning kirjeldab suundumusi omakapitali investeeringutes. Seejärel viib töövõtja läbi küsitlused kindlustusseltsides ja pensionifondides, et paremini mõista nende investeerimisstrateegiaid mõjutavaid tegureid. Küsitlusi toetatakse kvantitatiivse ja kvalitatiivse teabega vaadeldud ettevõtete varade ja kohustuste kohta, et tagada küsitluste võrreldavus. Turgude ja valimi analüüs peaks aitama kindlaks teha omakapitali tehtavate investeeringute soodustajad. Töövõtja analüüsib eraldi omakapitali tehtavaid investeeringuid seoses osakute ja indeksitega seotud kindlustuslepingutega ELis, samuti kindlaksmääratud sissemaksetega pensionifondide omakapitali tehtavaid investeeringuid.