Bygge og anlæg - 601449-2019
Danmark-København: Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
2019/S 244-601449
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter – forsyningsvirksomhed
Resultat af udbudsproceduren
Bygge- og anlægsarbejder
Retsgrundlag:
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Forberedende arbejder til elektrificeringsprogrammet, Aarhus-Lindholm, Bropakke 2
Sagsnr.: NA0044-BP2
II.1.2)Hoved-CPV-kode
45230000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
II.1.4)Kort beskrivelse:
Entreprisen er benævnt "EPFA-Ar-Lih BP2" og omfatter en samlet hovedentreprise med bro- og vejarbejder på 7 geografisk adskilte lokaliteter. Ét af broarbejderne (Hobrovej) dækker udskiftning af brodæk med tilpasning og forstærkning af eksisterende anlæg. De resterende 6 broarbejder dækker udskiftning af eksisterende vejoverføring til stålstibro med tilpasning af tilstødende vejanlæg herunder justering af vejtilslutninger. For én af de nye stibroer omfatter projektet endvidere udførsel af ny vejtilslutning.
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
45221111 Anlægsarbejde: veje
45221112 Anlægsarbejde: jernbanebroer
45221113 Bygge-anlægsarbejde: fodgængerbroer
45221114 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med jernbroer
45221115 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med stålbroer
45221117 Bygge-anlægsarbejde: vejebroer
45223110 Opstilling af metalkonstruktioner
45223210 Stålkonstruktionsarbejder
45223500 Bygværker af armeret beton
45223810 Præfabrikerede konstruktioner
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet: