Det glæder os at kunne fortælle, at den nye version af TED-portalen bliver lanceret den 29. januar 2024 (skal bekræftes!) Er du interesseret i at få information om de nye funktioner og forbedringer og fordelene for brugerne? Gå ind og læs vores artikel – så bliver du klogere på det hele.
There are some bugs affecting the way eForms notices are displayed. We are working on solving the problem. In the meanwhile, please check our dedicated page for more information and guidance.
Tilmelding er åben til vores 4. workshop med TED-genbrugere, den 14. december 2023
Bygge og anlæg - 606752-2021
Danmark-København: Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
2021/S 230-606752
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter – forsyningsvirksomhed
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Sporfornyelse og hastighedsopgradering Aarhus - Langå
Sagsnr.: FSP0503
II.1.2)Hoved-CPV-kode
45230000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
II.1.4)Kort beskrivelse:
Sporombygning og hastighedsopgradering på banestrækningen mellem Aarhus og Langå (de to nævnte stationer er ikke inkluderet). Der udveksles til UIC60 skinner og Dmp sveller. Strækningen har en TIB hastighed på 160 km/t. og skal på delstrækninger hastighedsopgraderes til 180 km/t.. Arbejderne omfatter i hovedtræk følgende: • Udveksling af skinner og sveller på ca. 85 km spor • Ballastrensning, ca. 85 km spor (maskinel ballastrensning på hele strækningen, rensning helt ud til afvanding) • Ny sporkasse, ca. 15,4 km spor • Udveksling af 11 sporskifter inkl. etablering af ny sporkasse herunder 2 krumme sporskifter. • Partiel fornyelse af 3 sporskifter. • Optagelse og genindbygning af 5 sporskifter. . • Nedlæggelse af 3 overkørsler. • 2 store sporsænkninger • Afledte afvanding-, stærkstrøms- og sikringarbejder
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
45232451 Dræningsarbejde og overjordiske arbejder
45234100 Byggearbejder i forbindelse med jernbaner
45234115 Arbejder i forbindelse med signaludstyr til jernbaner
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet: