Tjenesteydelser - 636360-2022
Danmark-Greve: Rengøring af lokaler
2022/S 221-636360
Udbudsbekendtgørelse
Tjenesteydelser
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Rengøringsservice og vinduespolering - Greve Kommune
II.1.2)Hoved-CPV-kode
90911100 Rengøring af lokaler
II.1.4)Kort beskrivelse:
Udbuddet omfatter rengøringsservice og vinduespolering på forventeligt ca. 76 lokationer i Greve Kommune.
Rengøringsservice omfatter løbende indvendig lokalerengøring og rengøringsrelaterede serviceopgaver. Vinduespolering omfatter indvendige og udvendige facadeglas, internt glas, tagvinduer, rytterlys, indgangspartier
Rengøringsservice og Vinduespolering skal udføres på bl.a. skoler/SFOer, børneinstitutioner, klubber, idrætsfaciliteter, administrative bygninger, biblioteker, sociale og kulturelle institutioner og plejecentre.
Rengøringsservice og Vinduespolering bliver på nuværende tidspunkt udført af ekstern leverandør bortset fra på Greve Idræts- og Fritidscenter.
Opgaven udbydes i 3 delaftaler:
- Delaftale 1 - Tune og Karlslunde
- Delaftale 2 - Greve og Mosede
- Delaftale 3 - Hundige
Kontraktbilag 3: Kravspecifikation indeholder en uddybende beskrivelse af den udbudte ydelse.
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 193 000 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: ja
Der kan afgives bud på alle delaftaler
II.2)Beskrivelse
II.2.1)Betegnelse:
Delaftale 1 - Tune og Karlslunde
Delkontraktnr.: 1
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
90911000 Rengøring af boliger, bygninger og vinduer
90911300 Vinduespudsning
90919200 Rengøring af kontorer
90919300 Rengøring af skoler
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Delaftalen omfatter rengøringsservice og vinduespolering på forventeligt 22 lokationer i Greve Kommune primært i Tune og Karlslunde:
Tune Skole Højen Skolegade 10 4030 Tune
Tune Ungdomscenter Skolegade 10 4030 Tune
Tune skole Lunden / SFO Lundegårdshegnet 9 4030 Tune
Karlslunde Skole / SFO Karlslunde Landevej 22 B 2690 Karlslunde
Strandskolen / SFO Kongens Enge 40 2690 Karlslunde
Oasen Klub Skelbakken 4 2690 Karlslunde
Lundebo Integreret Institution Lundegårdshegnet 7 4030 Tune
Prinsesseparken Integreret Institution Anne Maries Allé 2-4 2690 Karlslunde
Åsagergård Integreret Insitution Hirseager 2-4 2690 Karlslunde
Troldehøjen, afdeling Engen Tunehøj 1 4030 Tune
Troldehøjen, afdeling Skoven Nørregade 23A 4030 Tune
Vesterbo Integreret Institution Vestergårdsvej 2-4 2670 Greve
Strandhuset Integreret Institution Egedalsvej 25 2690 Karlslunde
Lillebo Børnehave Vårgyvevej 1 D 2690 Karlslunde
Dagplejen Lyren Karlslunde Mosedevej 69 2690 Karlslunde
Møllehavens Børnehus Møllehaven 6 2690 Karlslunde
Tune Sundhedscenter Skolegade 10 4030 Tune
Tune Pensionistcenter Nørregade 6 4030 Tune
Tune Bibliotek Tune Center 15 4030 Tune
Karlslunde Pensionistcenter Hovedgaden 6 2690 Karlslunde
Møllehøj Plejecenter Møllehaven 2 2690 Karlslunde
Langagergård Plejecenter Karlslunde Parkvej 27 – 35 2690 Karlslunde
STU Karlslunde Centervej 106 2690 Karlslunde
Delaftale 2 - Greve og Mosede
Delkontraktnr.: 2
Delaftalen omfatter rengøringsservice og vinduespolering på forventeligt 28 lokationer i Greve Kommune primært i Greve og Mosede:
Hedelyskolen / SFO Dønnegårds Allé 30 2670 Greve
Holmagerskolen / SFO Skoleholmen 15 – 17 2670 Greve
Damagerskolen / SFO Blågårdsvej 100 2670 Greve
10. Klasse Rådhusholmen 14 2670 Greve
Mosedeskolen / SFO Lilleholm 58 2670 Greve
Dagskolen Kirkemosegård Greve Landevej 77 2670 Greve
Grevekæret, Afdeling Grevehaven Hedevangen 2 2670 Greve
Grevekæret, Afdeling Kæret Vuggestue Rønnebærkæret 1 2670 Greve
Damhuset, Afdeling Dammen Integreret Inst. Blågårdsvej 106 2670 Greve
Damhuset, Afdeling Damager Integreret Inst. Blågårdsvej 102 2670 Greve
Holmebo Integreret Institution Nældebjergvej 2 2670 Greve
Skattekisten Jerismosevej 95 2670 Greve
Solstrålen Integreret Institution Blågårdsvej 98 2670 Greve
Skovhuset, Afdeling Vibemosen Integreret Inst. Vibemosen 14-20 2670 Greve
Skovhuset, Afdeling Mosebo Børnehave Lundemosen 38 2670 Greve
Dagplejelokaler Splinten (ved Mosedeskole) Lilleholmen 64 2670 Greve
Børnehavebus (parkeret ved PV Greve) Svejsegangen 1 2690 Karlslunde
Greve Tandplejen Dønnergårds Allé 221 2670 Greve
Pædagogisk Psykologisk Rådgivning (PPR) Jerismosevej 95 2670 Greve
Greve Borgerhus Greveager 9 2670 Greve
Greve Rådhus Rådhusholmen 10 2670 Greve
PPV Rådhusholmen Rådhusholmen 5 st. 2670 Greve
Greve Museum Bækgårdsvej 9 2670 Greve
Mosede Fort Mosede Strandvej 87A 2670 Greve
Nældebjerg Plejecenter Rådhusholmen 8 2670 Greve
Hedebo Rehabilitetscenter Degnestræde 1 2670 Greve
Grønlykkeparken Grønlykkeparken 39 2670 Greve
Hjemmeplejen Håndværkerbyen Håndværkerbyen 37 2670 Greve
Greve Main - hjemmeplejen Greve Main 3 2670 Greve
Delaftale 3 - Hundige
Delkontraktnr.: 3
Delaftalen omfatter rengøringsservice og vinduespolering på forventeligt 26 lokationer i Greve Kommune primært i Hundige:
Krogårdsskolen / SFO / Klub Skoleager 1 2670 Greve
Arenaskolen / SFO/ Ungdsomskole Gersager Allé 1 2670 Greve
Bugtskolen Hundige Allé 11 2670 Greve
STU Hundige Allé 11 2670 Greve
Godset Klub Godsvej 101 2670 Greve
Havana Klub Birkelyparken 1 2670 Greve
Tjørnelyhuset Tjørnelyparken 39 2670 Greve
Dagplejehuset Gersagerparken 74 2670 Greve
Kernehuset Integreret Institution Grønlykkeparken 35 2670 Greve
Troldebo Integreret Institution Tjurgården 215B 2670 Greve
Sanglærkerne: Afdeling Krogårdens Vuggestue Krogårdsvej 1 2670 Greve
Sanglærkerne: Solsikken Børenhave Vangledet 11 2670 Greve
Sandrøjel Integreret Institution Sandrøjel 1-5 2670 Greve
Abels Hus Børnehave Skoleager 3 2670 Greve
Lunas Ark Hundigegårdsvej 18-20 2670 Greve
Toftegården Integreret Institution Hundigevænge 1 2670 Greve
Nova Integreret Institution Hundige Allé 13 2670 Greve
Eriksminde Børnehus Eriksmindevej 22-24 2670 Greve
Hundige Boldklub Hedelunden 2-4 2670 Greve
Olsbækken Olsbæk Strandvej 43 2670 Greve
Strandcentret Plejecenter Frydenhøjs Allé 100 2670 Greve
Greve Bibliotek Hundige Center Portalen 2 2670 Greve
Aktivhuset PPV Freyas Kvarter 44 2670 Greve
Greve Videncenter (områdekontor, Familiecenter, Kompetancecenter, Mødregruppen, UUV, Aktiv tilbud, Sundhedsplejen og rusmiddelscenter) Hundige Allé 11 2670 Greve
Træningsenheden Hundige Allé 11 2670 Greve
Vangeleddet botilbud Vangeleddet 9 2670 Greve
Greve Idræts-og Fritidscenter Lillevangesvej 88 2670 Greve
Der er af Ordregiver påkrævet virksomhedsoverdragelse i forbindelse med indgåelse af kontrakt på delaftale nr. 3. Der vil være virksomhedsoverdragelse af Medarbejdere på Greve Idræts- og Fritidscenter, hvor Ordregivers egne medarbejdere for nuværende løser de udbudte Ydelser. På alle andre Lokationer er der ikke af Ordregiver krævet virksomhedsoverdragelse.