Direktiv 2004/18/EF
II.1)Beskrivelse
II.1.1)Den ordregivende myndigheds betegnelse for kontrakten:
Indvirkning af kapitalkravsforordningen (CRR) på adgang til finansiering for virksomheder og langsigtede investeringer.
II.1.2)Kontrakttype og leverings- eller udførelsessted for bygge/anlægsarbejdet, varerne eller tjenesteydelserneTjenesteydelser
Tjenesteydelseskategori nr. 11: Managementkonsulentvirksomhed [6] og hermed beslægtede tjenesteydelser
Hovedleverings- eller hovedudførelsessted for bygge- eller anlægsarbejde, varer eller tjenesteydelser: Opgaverne skal udføres i lokaler, som kontrahenten udpeger. Højst 6 koordineringsmøder med den ordregivende myndighed vil blive afholdt i Bruxelles.
NUTS-kode
II.1.4)Oplysninger om rammeaftale
II.1.5)Kort beskrivelse af kontrakten eller indkøbet/indkøbene
Formålet er at indsamle empirisk dokumentation og forsyne Kommissionen med den uafhængige, videnskabelige analyse af og konklusioner om indvirkningen af de nye kapitalkrav vedrørende bankernes kapacitet til at yde langsigtede lån samt, mere specifikt, finansiering af infrastruktur. Undersøgelsen, der leveres af kontrahenten skal udgøre et væsentligt bidrag til Kommissionens udarbejdelse af rapporter og andre dokumenter.
II.1.6)CPV-glossaret (common procurement vocabulary)79311400 Økonomisk undersøgelse, 79311410 Økonomiske konsekvensanalyser
II.2)Kontraktens mængde eller omfang
II.2.1)Samlet mængde eller omfang:
Det anslåede maksimale beløb for udførelse af alle opgaverne benævnt i denne udbudsbekendtgørelse er 420 000 EUR, inkl. alle betalinger og udgifter, herunder rejse- og opholdsudgifter. Ingen bud over dette beløb vil komme i betragtning.
Anslået værdi eksklusive moms: 420 000 EUR
II.2.2)Oplysninger om optionerOptioner: nej
Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Teenused - 64199-2015
Kuva koondatud vaade
Belgia-Brüssel: Kapitalinõuete määruse mõju ettevõtete rahastamisvõimalustele ja pikaajalistele investeeringutele
2015/S 038-064199
Hanketeade
Teenused
II.1)Kirjeldus
II.1.1)Hankija poolt hankelepingule antud nimetus:
Kapitalinõuete määruse mõju ettevõtete rahastamisvõimalustele ja pikaajalistele investeeringutele
II.1.2)Hankelepingu liik ja ehitustööde teostamise, asjade tarnimise või teenuste osutamise koht
Teenuse kategooria nr 11: Juhtimiskonsultatsiooniteenused [6] ja nendega seotud teenused
Põhiline ehitustööde teostamise, asjade tarnimise või teenuste osutamise koht: ülesanded täidetakse töövõtja määratud ruumides. Hankijaga peetakse Brüsselis maksimaalselt 6 kooskõlastuskoosolekut.
NUTS kood
II.1.4)Teave raamlepingu kohta
II.1.5)Hankelepingu või hanke/hangete lühikirjeldus
Eesmärk on hankida empiirilisi tõendeid ja esitada komisjonile sõltumatu teaduslik analüüs ja sõltumatud teaduslikud järeldused uute kapitalinõuete mõju kohta pankade suutlikkusele anda pikaajalisi laene ja täpsemalt rahastada infrastruktuuri rajamist. Töövõtja(te) esitatavat uuringut peab saama kasutada olulise sisendina komisjoni aruannete ja muude dokumentide koostamisel.
II.1.6)Ühtne riigihangete klassifikaator (CPV)
79311400 Majandusuuringute teenused, 79311410 Majandusmõjude hindamisteenused
II.2)Lepingu kogus või ulatus
II.2.1)Üldkogus või ulatus:
Kõnealuses pakkumiskutses kõigi viidatud ülesannete täitmise eeldatav maksimaalne maksumus on 420 000 EUR, mis sisaldab ka kõiki makse ja kulutusi ning reisi- ja toimetulekukulusid. Nimetatud maksumust ületavaid hankepakkumisi ei võeta arvesse.
Eeldatav maksumus käibemaksuta: 420 000 EUR
II.2.2)Teave täiendavate hankevõimaluste kohta
Täiendavate hangete võimalused: ei
Treoir 2004/18/CE
II.1)Cur síos
II.1.1)Teideal tugtha don chonradh ag an údarás conarthachta:
Iarmhairt an Rialacháin maidir le Ceanglais Chaipitil (CRR) ar rochtain ar airgeadas maidir le gnó agus infheistíochtaí fadtéarma.
II.1.2)An cineál conartha agus láthair na n-oibreacha, láthair an tseachadta nó na feidhmíochtaSeirbhísí
Catagóir seirbhíse 11: Seirbhísí comhairliúcháin bhainistíochta [6] agus seirbhísí gaolmhara
Príomhláthair nó suíomh na n-oibreacha, láthair an tseachadta nó na feidhmíochta: Déanfar na tascanna a fheidhmiú ag áitreabh a bheidh sainithe ag an gconraitheoir. Tionólfar 6 chruinniú comhordaithe ar a mhéad leis an údarás conarthachta sa Bhruiséil.
Cód NUTS
II.1.4)Faisnéis faoin gcomhaontú creatlaí
II.1.5)Cur síos achomair ar an gconradh nó ar an gceannachán (ar na ceannacháin)
Is é an cuspóir fianaise eimpíreach a fháil agus anailís eolaíochta agus tátail a sholáthar don Choimisiún maidir le hiarmhairt na riachtanas nua um chaipiteal ar chumais na mbanc iasachtaí fadtéarma, agus go sonrach, maoiniú bonneagair a sholáthar. Ba cheart go ndéanfaí fónamh leis an staidéar arna sholáthar ag an gconraitheoir (na conraitheoirí) mar ábhar ionchuir tábhachtach chun tuarascálacha agus doiciméid eile a ullmhú don Choimisiún.
II.1.6)Foclóir comhchoiteann an tsoláthair (CPV)79311400 Economic research services, 79311410 Economic impact assessment
II.2)Méid nó raon feidhme an chonartha
II.2.1)Cainníocht nó raon iomlán:
420 000 EUR atá san uasmhéid measta le haghaidh na dtascanna go léir dá dtagraítear sa ghlao seo ar thairiscintí a fheidhmiú lena n-áirítear gach táille agus costas, agus costais taistil agus chothaithe san áireamh. Ní bhreithneofar tairiscint conartha atá níos mó ná an méid seo.
Luach measta gan CBL san áireamh: 420 000 EUR
II.2.2)Faisnéis faoi roghannaRoghanna: níl
Direttiva 2004/18/CE
II.1)Descrizione
II.1.1)Denominazione conferita all'appalto dall'amministrazione aggiudicatrice:
Impact of the Capital Requirements Regulation (CRR) on the access to finance for business and long-term investments.
II.1.2)Tipo di appalto e luogo di consegna o di esecuzioneServizi
Categoria di servizi n. 11: Servizi di consulenza gestionale [6] e affini
Luogo principale di esecuzione dei lavori, di consegna delle forniture o di prestazione dei servizi: I servizi richiesti dovranno essere prestati nei locali del contraente. Al massimo 6 riunioni di coordinamento con l'amministrazione aggiudicatrice si terranno a Bruxelles.
Codice NUTS
II.1.4)Informazioni relative all'accordo quadro
II.1.5)Breve descrizione dell'appalto o degli acquisti
The objective is to obtain empirical evidence and provide the Commission with the independent scientific analysis and conclusions on the impact of the new capital requirements on the banks' capacities to provide long-term loans and, more specifically, infrastructure financing. The study delivered by the contractor(s) should serve as an important input in the preparation of the Commission reports and other documents.
II.1.6)Vocabolario comune per gli appalti (CPV)79311400 Servizi di ricerca economica, 79311410 Valutazione di impatto economico
II.2)Quantitativo o entità dell'appalto
II.2.1)Quantitativo o entità totale:
L'importo massimo stimato per l'esecuzione di tutti gli incarichi ai quali si fa riferimento nel presente bando di gara è pari a 420 000 EUR, comprensivo di tutti i costi e le spese, inclusi quelli di viaggio e di soggiorno. Non verrà considerata alcuna offerta superiore a tale importo.
Valore stimato, IVA esclusa: 420 000 EUR
II.2.2)OpzioniOpzioni: no