Denne bekendtgørelse er kun vejledende
Retsgrundlag:
Forordning (EU, Euratom) nr. 2018/1046
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Rammetjenesteydelseskontrakt om kortlægning af afgrøder til støtte for GEOGLAM på landsplan »COPERNICUS4GEOGLAM«
II.1.2)Hoved-CPV-kode77100000 Tjenesteydelser inden for landbrug
II.1.4)Kort beskrivelse:
Hovedformålet er at styrke nationale og regionale landbrugsovervågningssystemer i GEOGLAM-partnerlande ved at tilgængeliggøre basisprodukter til overvågning af afgrøder, der er baseret på Sentinel-data, og som supplerer de eksisterende produkter fra Copernicus-Landovervågningstjenesten.
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 2 000 000.00 EUR
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)73000000 Forsknings- og udviklingsvirksomhed og hermed beslægtet konsulentvirksomhed
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Tjenesten vil levere hurtig kortlægning af afgrødetyper (1 gang i landbrugets vækstsæson og 1 gang ved slutningen af vækstsæsonen) og afledte lag og oplysninger (dvs. maske for dyrkede arealer, areal dækket af afgrødetype) til interesseområdet, der angives af landskontrakten og godkendes af GEOGLAM-sekretariatet. Handlingen er baseret på anvendelsen af billedmateriale fra Copernicus Sentinel 1 og 2 samt in situ-indsamling af data fra feltundersøgelser.