Bygge og anlæg - 70594-2018
Danmark-København: Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
2018/S 032-070594
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter – forsyningsvirksomhed
Resultat af udbudsproceduren
Bygge- og anlægsarbejder
Retsgrundlag:
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Sporfornyelse Frederikssundsbanen - Entreprise E1 - Sikring og kabler
Sagsnr.: FSP0455
II.1.2)Hoved-CPV-kode
45230000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
II.1.4)Kort beskrivelse:
I forår/sommer 2018 skal Banedanmark gennemføre en sporfornyelse af Frederikssundsbanen. Entreprisearbejderne er opdelt i flere entrepriser. Denne meddelelse vedrører entreprise E1 Sikring og Kabler. Entreprisen indeholder i hovedtræk: Sikringstekniske ændringer i 69-anlæg, HKT-omkodninger, Omlægning af kabler og Midlertidig sikring af langsgående og tværgående kabler.
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Banedanmark skal i 2018 udføre en sporfornyelse på Frederikssundsbanen. Sporfornyelsesarbejderne (projekt FSP0455) er opdelt i 3 entrepriser. E1 Sikring og kabler, E2 Kørestrøm, BPU og Sporskiftevarme og E Spor Sporombygning. De forberedende arbejder gennemføres i weekend- og helligdagsspærringer i foråret 2018. Hovedarbejderne gennemføres i en 12-ugers totalspærring (juni - august 2018).
I hovedspærringen gennemfører Banedanmark endvidere renoveringsarbejder på en rækker broer på strækningen (Entreprise E0).
Arbejderne omfattet af dette udbud er Entreprise E1 Sikring og kabler.
Arbejderne består i hovedtræk af følgende:
Sikring:
- Demontage og genetablering af tilledninger, kabeldåser og modulbokse m.m. i forbindelse med sporarbejder,
- Ombygning i DSB 1969 sikringsanlæg, herunder fjernelse af sporskiftedrev, montage af nye sporskiftedrev, etablering af afløbssko, nedlæggelse af PU-signal, flytning af isolerstød, etablering af røde lys på sporstoppere,
- Fjernelse samt montage af nye drev på sporskifter.
Kabelføringsveje:
- Omlægning af kabler ved kabeltværføringer,
- Udtagning og tilbageflytning af kabler i ca. 18 km kabelrender langs sporet i forbindelse med sporarbejder.
Generelt:
- Mobilisering,
- Etablering af arbejdsplads,
- Forberedende arbejder,
- Afprøvning,
- Aflevering af dokumentation.